| Ammizzu a întrebat:

Cum sa fac sa am incredere in mine si sa scap de timiditate?

2 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Timiditatea are legatura cu complexele de inferioritate, scapa de ele cum stii. Eu imi strangeam poze cu vedete nemachiate, nearanjate... laughing

| Stefania888 a răspuns:

Sunt sigura ca te gandesti la ce se va intampla in viitor. Te gandesti la chestii negative. Asa eram si eu. Nu puteam sa vorbesc gandindu-ma la ce se va intampla sau ce vor spune ceilalti. Traieste in realitate si mai putin in imaginar.Incearca sa adopti o atitudine pozitiva, in tot ceea ce faci. Daca de fiecare data cand cunosti pe cineva necunoscut, ai o atitudine negativa, tot felul de scenarii negative iti vor aparea in minte si pur si simplu te vei pierde. Iti vor aparea scenarii in minte de forma:

- "Daca o sa ma blochez si nu o sa mai stiu ce sa zic?"
– "Daca ceilalti o sa rada de mine pentru ceea ce spun?"

Incearca sa gandesti pozitiv si astfel totul va veni natural si evident nu vor mai exista nici aceste blocaje in comunicare.Convingerile, de altfel, sunt un alt factor care trebuie modelat. Multi dintre noi avem convingeri gresite, care nu duc la pierzanie.

Multi dintre noi avem convingeri de genul:

- "Nu sunt bun de nimic!"
– "Nu pot sa fac asta!"
– "Sigur voi esua!"

De ce sa gandesti in felul acesta, cand poti adopta convingeri de genul:
– "Totul este posibil!"
Iti trebuie putina vointa si perseverenta. Vei observa ca ea va trece cu timpul si vei ajunge o persoana comunicativa si foarte sociabila. Tine minte, totul este realizabil. Sper ca te-am ajutat. happy