| WarriorOfBlack a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai fiu fraier adica sa fiu asa mai smecher sa nu sa se mai ia nimeni de mine ?

8 răspunsuri:
| denisu2000 a răspuns:

In primul rand fi mai tupeist daca ai un frate mai mare laudate cu el si daca nu merge zi la un baiat mai bun la bataie sa te protejeze euu is mai tupeist nu se prea mai ia de mine

| ir3al a răspuns:

Smecheria nu se invata, ea se fura!:X

| ir3al a răspuns:

7 lucruri ca sa fii smecher

Ati auzit si voi ca Romania este o tara de smecheri, nu? In general spus la modul negativ, dar tot nu iti poti retine un oftat de enervare ca tu nu faci parte din aceasta grupare a smecherilor. Asa ca ne-am gandit la cateva sfaturi pentru a face smechere si sufletele cele mai sensibile si civilizate. Adica va facem smecheri fara sa va calcati pe inima. Deci, retineti:

1. Nu mai cere voie

Smecherii nu traiesc intr-o lume plina de restrictii, asa ca uita ce ai invatat la scoala. Nu trebuie sa mai ridici incontinuu doua degete timide ca sa te duci la buda chiar si acum, cand ai trecut de 20 de ani. Ne dam seama ca este dificil sa nu mai vezi limite peste tot, asa ca incepe cu pasi timizi. De exemplu, exerseaza trecand strada pe unde ai chef. Trecerile de pietoni nu sunt pentru smecheri.

2. Nu te justifica, glumeste

Pasul numarul doi este legat de primul ca efectul de cauza. De cate ori faci ce-ti trece prin cap fara sa ceri voie sansele de a calca pe bataturi pe unul sau altul sunt mari. Daca o sa cazi in pacatul de a te justifica atunci actul tau smecheresc s-a anulat, gata. Raman numai consecintele pe care trebuie sa le induri. Regula este sa te comporti ca si cum n-ai fi facut nimic. In loc sa te justifici mai bine devii bonom, faci cu ochiul si il bati pe celalalt frateste pe orgoliul sau.

3. Da oricand este la indemana

Lumea devine mult mai relaxata atunci cand primeste ceva gratis. Chiar si un compliment, daca este neasteptat. Asa ca, de cate ori nu iti necesita cine stie ce efort, fii darnic in dreapta si in stanga. Pe tine nu te-a costat mai nimic, insa vei fi tinut minte si servit cu mare placere in viitor. Smecherii stiu ca intai trebuie sa dea un nimic ca apoi sa ceara totul.

4. Inzeceste cunoscutii

Smecheria mai sus capatata nu iti ajuta la nimic daca stai inchis in casa. Uita de lene, timiditate, vremea urata sau orice alta scuza gasesti tu ca sa nu te misti din fata computerului / tv-ului / cartii. Trebuie sa iesi in lume, sa interactionezi, sa vrei, sa faci, sa dai, sa iei. In fine, sa te faci cunoscut. Soarecele de biblioteca nu are nimic smecher.

5. Foloseste capul. Nu inima.

Inima are prostul obicei de a se induiosa pana la a deveni plangacioasa. Si asta strica toata energia si pofta de viata. Eu nu am vazut pana acum vreun smecher melancolic. Pur si simplu nu fac casa buna. Smecherii sunt permanentii invingatori veseli carora de abia le faci fata.

6. Spune eu, eu, eu

Ai spune ca nu este greu, ca tare mai suntem acum egocentristi, individuali si pusi pe capatuiala personala. Dar uite ca nu foarte multe lume stie ca fiecare fraza trebuie sa inceapa cu un eu. Ceea ce inseamna ca tu conduci conversatia, tu spui ce urmeaza sa se faca in viitor, ce spui tu ca e placut este fantastic etc. Ma rog, trebuie sa fii convins de insemnatatea fara seaman a gadurilor, placerilor si faptelor tale. Ca nici de smecheri modesti nu am auzit.

7. Adevarul e relativ. Si oratoria este regina.

Dupa cum ziceam, vrem sa va facem smecheri si nu buldogi. Asa ca totul sta in vorba. Trebuie sa fii convingator, trebuie sa fii inspirat, trebuie macar sa ametesti cu amalgamul de cuvinte. Nu te gandi prea mult si nu cauta cine stie ce sensuri adanci. Caci nici de smecheri pedanti sau obositori nu am auzit pana acum.

funda

| Bogatasul a răspuns:

Salut.Eu fac karate si am centura maro, asa si nimeni nu se ia de mine, nu cu caratele ca m-am certat cu unu din clasa si i-am tras una si a cazut jos.Eu zic ca aia care mai fac misto de tine dale un pumn in gura si daca da in tine sa dai si tu sa nu fi prost sa dea aia in tine ca am si eu in clasa prosti care dau aia in ei si nu fac nimic.Fa-te respectat in clasa
Succes

| Dangel a răspuns:

Iti spun propria mea parere.O sa te plictisesti la cat o sa scriulaughing.Sa fii tu insuti dar nu in totalitate sa ai o doza mica de rautate in tine si mult tupeu care sa descurajeze dusmanul sau perosana care vrea sa te ia la misto.Sa fii calm, daca e cazul. Daca vezi ca te ataca si nu te descurci cu calmul incepi sa iti arati nervii (dar nu ca un nebun) si ii spui in fata ce ai de zis.Inca un lucru important este sa i-o platesti cu aceeasi moneda.Deasemenea, sa faci muschi sa mergi la sala, dar sa nu uiti de scoala ca sa nu fii luat peste picior ca esti smeher dar prost, asta ar fi jenant, daca unu care e cam la fel de musculos ca tine sau m-ai slab, chiar mai bine, il poti provoca la o parte in parte, si ca sa il faci sa il descurajezi te uiti cu ura in ochii lui.Si, asta din proprie experienta,daca are o bata,sau ceva de genul asta,nu te speria, ca nu o sa te loveasca, fiindca ti-ar provoca rani prea mari si ar avea probleme, dar cu tot cu bata ce are incearca sa il pui la pamant, si apoi (daca ai un suflet asa rau) sa ii dai pumni in gura pana aii sare sangele pe pereti. Inca un lucru valoros este sa i replici. Glume in injuraturi care sa il faca de tot rasu' de fata cu toti ceilalti daca esti cu mai multi. Si dupa final, daca si-o ia pe cocoasa, ii spui ca daca mai vine prin zona ta ca o sa-si ia bataie. Sper ca ti-am fost de ajutor. DND

| aumih16 a răspuns:

De obicei astia smecheri sunt violenti se i-au de cine vor ei se bat cu cine vor ei nu te-as sfatui sa fii smecher fii inteligent mai degraba si atat daca zici spui ca esti fraier

| Nikolasstoica a răspuns:

Vreau sa fiu smecher

| Gutauraganu a răspuns:

Nu stiu