| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum sa ii inteleg pe oameni mai mult si sa nu ii detest?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Priveste la tine. Uneori, cand faci gafe, te detesti pe tine insuti. Mie mi s-a intimplat sa imi zic: "Ba, da' prost mai esti!" Tie nu? Ei, si chiar de te detesti in acele momente, totusi, tii la persoana ta, pentru ca stii cine esti si de ce esti in stare. La oameni trebuie ca dincolo de prostiile pe care le fac sa vezi si de ceea ce sunt in stare. Chiar si cel mai decazut om e in stare de ceva maret, chiar si cel mai de sus om poate cadea in dizgratie intr-o clipa. Suntem totodata ingeri si demoni, si, pentru a nu vedea mereu demonii din oameni, cauta sa descoperi ingerii din ei. Ei sunt acolo, doar ca uneori trebuie descoperiti, pentru ca sunt mai greu vizibili.

Răspuns utilizator avertizat
| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru cristi202):

Sunt de acord cu raspunsul tau.
Asta e cel mai bun sfat merita sa fie urmat.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa mai iesi din lumea in care traiesti. Este o lume ciudata, diferita de a noastra, a celor care iti citim intrebarile.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ia-o logic. Tu urăști oamenii, fiindcă te urăști pe tine. Esti complexat de faptul ca te consideri inferior. Ei bine, prima data cauta sa te accepți pe tine (da, e greu sa accepți ca si tu faci parte din rasa umana, deci te detești), după care iei o carte de biologie (am văzut ca ai probleme cu sistemul osos, muscular, etc.), te lămurești cum sta treaba, nu e scârbos deloc (așa cum ti se pare tie, trebuie doar sa înțelegi), după care iei o carte de psihologie (recomand Pedagogia comunicării sau Inteligenta emoțională) si începi sa studiezi oamenii. Daca înțelegi cum funcționează (fizic si psihic) nu ii vei mai urî (ma rog, nu pe așa multi).

| vocea a răspuns:

Simplu, nu trebuie sa ii intelegi.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai mereu o sa fie oameni care sa nu ii ai la inima si alti care sa nu te aibe nici ei la inima.
Depinde de caracterul fiecaruia daca altii sunt niste pramatii si ii detesti evita orice conversatie.
Nici eu nu suport multa lume dar m-am obisnuit cat de cat cu ei.
Asta e dar nu trebuie sa te cobori la mintea unor hahalele.

| Staind a răspuns:

Cauta-le scuze.