Întrebare recomandată | zedema a întrebat:

Cum sa imi dau seama ce vreau sa fac in viata? Tu cum ti-ai ales facultatea?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu mi-am dat seama ce vreau în viața. Am știut doar ca mi plac oamenii și îmi place psihologia și am zis "ok, trebuie sa fac asta". Acum la finalul facultății îmi plac și mai mult oamenii și îmi place și mai mult psihologia, dar tot nu știu ce vreau sa fac în viață. Yolo

| Frank51 a răspuns:

Am analizat piata, apoi facultatile, apoi am facut un calcul simplu. Ce imi place mie raportat la piata, cata satisfactie mi-ar aduce, si in final cati bani. Inca o chestie pe care sa nu o omiti, intotdeauna sa alegi mai multe facultati, le pui pe o lista si scrii avantaje si dezavantaje, apoi alegi strict pe aia unde ai avantaje mai semnificative(gen sa iti si placa si sa fie si bine platita).

| brokxy a răspuns:

Nu te lua dupa testele de aptitudini etc. Alea sunt cacaturi.Vezi ce iti place sa faci in timpul liber. Daca scrii mai mult in timpul liber? Asculti muzica? Iti place interactiunea cu oamenii mai mult sau cu animalele? Te atrage medicina sau stiinta? Te atrage literatura sa jurnalismul? Ce zodie esti? Ti se va parea amuzant dar multi oameni si-au gasit meseria perfecta cu ajutorul astrologiei

| whatevernvm a răspuns (pentru brokxy):

Deci testele de aptitudini sunt cacaturi, interpretările pe care noi le facem cu baze științifice și statistice plus consiliere sunt cacaturi, dar "ce zodie ești?" o va ajuta? Damn

| Teo29 a răspuns:

Buna, mergi la un psiholog competent, faci niste teste de aptitudini si analizati impreuna la ce te-ai pricepe si ce ti-ar place sa faci pe viitor ca meserie.

Apoi te apuci serios de invatat pentru admitere, iti iei testele facultatii respective, mergi obligatoriu la simulare sa vezi cum e cu subiectele si cu incercuitul variantelor si important este sa faci ce iti place, la ce esti bun ca aptitudini si asa vei castiga si bani si va fi usor, facand cu placere.

Ia-o din timp cu o sedinta, considera o investitie o consiliere pentru profesie in care vei afla lucruri importante.

Nu confunda psihologia si testarea aptitudinilor cu psihiatria...

Sunt 2 lucruri total diferite iar multi au idei preconcepute din pacate.

Succes

| Helas a răspuns:

Imposibil sa nu iti placă ceva ce ti-ar place să faci.Sa mergi la munca ca la plajă atunci e ok. dacă mergi ca la moarte mai bine fă altceva 4-5 ani,nu stiu ceva sa iti placă, e plină lumea de ingineri, doctori, avocati nefericiti chiar daca au bani dacă nu merg cu bucurie acolo nu as vrea sa fiu in pielea lor, mai bine ospatar sau bucatar dar sa merg cu drag la munca.

| Helas a răspuns:

Eu am ales sa calatoresc mult cu bani mai putini decat sa ma sufoc intr-un birou cu bani de 3 ori mai mult, mi-a placut, aventura necunoscutul, citeste cartile lui Panait Istrati, cam ca el mi-ar fi placut sa fie viata mea.

| crinutzza87 a răspuns:

De obicei ce vrei sa faci in viata este dat de pasiunile tale. Gandeste-te ce iti place sa faci cel mai mult sau lucrul la care te pricepi cel mai bine.