| SERIALS a întrebat:

Cum sa imi gasesc fericirea?

Am facut facultate 3 ani in Romania, dupa care am parasit tara, stiam ca nu voi sta vesnic unde stateam. Voiam altceva, am inceput totul de la 0 in Italia, m-au ajutat rudele, am facut cursuri de limba si apoi un internship de 6 luni. Mai tarziu am descoperit ca unii oameni lucrau in negru, la fel mi-au propus si mie. Am inteles ca am facut o greseala acceptand sa lucrez in negru, dar nu asta e motivul. Faza e ca vreau sa continui sa studiez, nu sunt fericit la moment. Imi lipseste timpul cand mergeam la facultate zi de zi, aflam lucruri noi, studiam, prezentam, faceam teme impreuna cu colegii, iar acum la moment sunt acasa, nici macar nu lucrez, am avut mult timp sa constientizez multe. As vrea sa locuiesc in Italia, dar sa continui sa studiez, ar fi perfect sa obtin o bursa ca sa pot sa ma intretin, fiindca chiar am chef de invatat. Nu vreau sa continui sa gasesc un lucru fulltime si sa fac aceleasi actiuni ca un robot. As vrea sa ma mut intr-un oras nou, sa studiez mai bine engleza, italiana si sa ajung cineva. Oare e posibil? Cand voi gasi fericirea? Vreau sa gasesc si un iubit, aici exista parteneriate civile, asta a fost si un motiv pentru care nu ma simteam sigur si eu insumi in Romania. Multe se intampla in aceasta viata si multe cupluri se despart, de aia ziceam ca niciodata sa nu pun dragostea si relatiile pe primul loc la moment, trebuie sa studiez ca sa imi urmez visul, sa imi gasesc un loc de munca ideal.
Sper mult sa gasesc fericirea. Pe voi ce va face fericiti?

5 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Tu și coronavirusul ce va gândiți la Italia

| sunset10 a răspuns:

Eu zic sa iti urmezi studiile daca spui ca te fac fericita si iti place sa inveti. Poate reusesti sa obtii un job ca profesoara daca zici ca iti place. Iubirea va veni si ea la momentul potrivit, nu ar trebui sa fie asta o prioritate. Fa ceea ce iti place si fii independenta, nu sa depinzi de altii. Sper sa reusesti! love struck

| SERIALS explică (pentru sunset10):

Trebuie sa studiez daca am aceasta dorinta, nu vreau sa am dezamagiri in viata. Pentru asta si existam ca sa ne urmam visele, dar nu sa le distrugem si sa ne plangem toata viata de esecuri.

| gemeni6226 a răspuns (pentru SERIALS):

Trebuie sa ai incredere in tine si sa stii ca totul se petrece la momentul cel mai potrivit.Iti recomand sa asculti aceasta muzica de meditatie si o sa gasesti raspunsul chiar din interiorul tau :
https://www.youtube.com/watch?v=RCOSoX2YLbw

| SERIALS explică (pentru gemeni6226):

Multumesc mult, aveti dreptate.