| RAY a întrebat:

Cum sa îmi recastig motivația? Anul trecut am slăbit 15 kg dar, ăștia cu covid m-au băgat în casa, le-am recâștigat.
Anul asta am slăbit 10 kg, iar în casa 2 luni, cică din octombrie iar ne baga în casa. Voi cum ați scăpat de dependența de dulciuri?

20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Motivatia o ai sau nu, nu merge sa o recastigi la comanda.
Eu nu am scapat de dependenta de dulciuri, sau sa zic asa zis-a dependenta, mananc frecvent, chiar azi dimineata la ora 5, 22 am mancat paine cu nutella.

Doar ca nu imi vine mereu sa mananc, sau odata imi vine sa mananc mai mult, alteori mai putin, si asa ma cam mentin in greutate, la 1, 7 m-am 69, 3 Kg. Nu conteaza ca am stat in casa, daca am 2300 Kcal/zi mancate, nu se depunde nimic.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ei ma bazam pe sport mai mult, nici eu nu am pofta zilnic sunt zile când mi scârbă de ele

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, asta toamna trecuta aveam si eu 73, 5-74 kg la 1, 7 m, dar dupa aia m-am mai reglat dar de la sine, fara sa fac eu ceva.
Deci nu imi trebuie nici o motivatie, ca din aia oricum n-as avea.

Nu merge man cu abtinerea daca simti ca vrei, asta nu da rezultate pe termen lung.
Iar eu ma bazez pe dieta mai mult, mi-e mult mai usor sa nu mananc 700 kcal decat sa alerg o ora pentru asta.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am fost niciodata dependenta de dulciuri.Dar cred ca atunci cand ai o dependență de ceva nu te lecuiesti până nu te imbolnavesti.(cum am pățit eu cu fast food, cipsuri chiar daca mai mănânc, dar nu mai in exces)
Asa ca, gândește-te la frumosul diabet ce te va paste daca mai bagi ciocolatica si poate te lasi de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă uitam în oglindă și vedeam rezultatele renunțării la pâine, la dulciuri și a sportului...și îmi spuneam că merită. Bine...mai luam poate un pătrățel de ciocolată ca recompensă, însă nu devoram una întreagă odată. big grin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine cand ma ia, mananc si doi cozonaci odata din aia de 450 g cu ciocolata si rom Boromir, conteaza doar sa am media calorica de 2300 pe zi, si asa nu se depune si fara sport.
Si nu stau sa ma tot abtin, ca asta nu e viata, in mod natural imi vine odata sa mananc, alta data nu, odata mai putin, alta data mai mult, si ma mentin, cel putin deocamdata.

La 1, 7 m-am 69, 3 Kg, e bine, anul trecut in toamna aveam si 73, 5.

Abtinerea nu e o solutie ca duce la recidiva, trebuie sa nu mai simti nevoie sa mananci ce si cat nu trebuie, abia aia e solutia durabila.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu arăți ca o rusoaica iar alea sunt cele mai hot fete din lume, norocos va fi tipul care o sa fure inimoara

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cum faci sa numai simți nevoia? Consumi fructe

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu fac nimic sa nu simt nevoia, nu o simt asa pur si simplu.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Îți folosești auto controlul, Mann eu anul trecut vreo 6 luni nu mai simțeam nimic, dulciurile ma îngrașă, fără ele as slabi și fără sport

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Păi...inima nu mai e la mine. I-am dat-o Cuiva. happy

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu folosesc nici un autocontrol, cand ma ia, mananc si gata, nu ma abtin, de aia am ajuns in 2015 la 90 kg. Iar cand nu ma ia, nu ma ia si iar gata, iar daca as manca, nu intra, deci nu e nevoie de nici un control.
Te ingrasa dulciurile ca depasesti kcal pe care le arzi pe zi, altfel nu ingrasa nici alea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ia auzi ești deja luata

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nici nu le pot limita

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca iti vine sa mananci si aia e, n-ai ce face, ca daca nu iti venea sa mananci prea mult, le limitai de la sine ca nu mai intra mai mult si nu-ti mai placea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Depinde cum înțelegi.hee hee

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Când e nunta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

În câțiva ani. happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai voie sa îl săruți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce faci ca să slăbești?
Ce te face să mănânci nesănătos sau mult?
Eu sunt în proces de slăbire acum. Cred că cel mai important este
- să nu te grăbești să slăbești
- să consumi în cantități mici și lucruri care îți plac (cicolată, prajituri etc)
- să nu te înfometezi
- să nu cumperi chestii nesănătoase în cantități mari pe care să le ai acasă (e de 100 de ori mai greu să reziști când ai tentația în fața ochilor)
- să realizezi că ești într-un proces de slăbit pe termen lung și că vor exista momente când vei mânca mai mult de o prăjitură, dar și asta e parte din procesul normal
Cred că ce m-a afectat pe mine cel mai mult era faptul că nu înțelegeam că renunț la proces mereu. Îmi impuneam limite nerealiste (mănânc DOAR chestii sănătoase, fără alcool, fără nimic nesănătos), iar când mi se întâmpla să merg pe la cineva și să mănânc o prăjitură sau ceva mă simțeam ca un ratat și renunțam la procesul de slăbire spunând că mai bine las pe săptămâna viitoare sau că,, încep de mâine''. Problema e că în punctul în care tu spui,, mă apuc de mâine'' sau,, mă apuc de săptămâna viitoare'', spui doar,, renunț la procesul de slăbit''.
A, și te rog, nu te uita la pozele alea cu oameni umflați cu pompa care după 2 luni devin slabi. Îți vor distruge tot procesul fără să îți dai seama.