| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa iti iubesti corpul chiar daca nu atingi anumite standarde de frumusete? (din cauza conformatiei corpului, nu a greutatii)...

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se spune că cea mai importantă ființă ești TU. Așa că de ce nu te-ai iubi așa cum ești (apropo, care-i problema de fapt?)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Greu de zis, greu de facut. Iar sa ajungi la standardele impuse de tine... si asta este greu.
Nu vad decat oua variante pentru a ajunge la aceasta idee de placut:
- te dezvolti fizic pe tine, incerci sa iti imbunatatesti corpul, sa duci un stil de viata mai sanatos, mai bun si sa ajungi la formele dorite;
- sa stai asa cum esti sau sa incerci putin sa faci ca sus, ca iti iese, ca nu iti iese... sa te accepti asa cum esti si sa gasesti persoana potrivita care sa te placa exact asa cum esti. Atunci automat o sa te placi si tu.

Indiferent de cum te simti tu acum (si sper ca mai bine) si de ce o sa faci, eu iti urez succes si o zi frumoasa in continuare ^_^

| Ofiintă a răspuns:

Chiar dacă nu atingi anumite standarde de frumusețe?
În ideea în care, îti doresti să te conformezi unor standarde de frumusețe din prisma influentelor societății sau pentru că nu îti place ce vezi în oglindă?
Bănuiesc că te raportezi la a doua variantă.
Prefer să îti aduc la cunoștiință modul în care am trecut peste acest gen de insecurităti.
În primul rând, este important să conștientizezi, atât minusurile cât și plusurile de care dispui. Să nu incerci să le ascunzi, pentru ca astfel, vei deveni mai complexată si gândurile vor deveni mai apasătoare.
De mentionat ar fi că, majoritatea dintre noi avem minusuri. Prin urmare, în cazul in care ceva nu iti convine la aspectul tău fizic, nu o lua ca pe o tragedie. Nu este ca si cum altii nu au minusuri si majoritatea sunt 100% din punct de vedere fizic. Nu este deloc astfel.
Nici eu la rândul meu, nu mă laud cu anumite aspecte legate de fizicul meu, insă sunt recunoscătoare pentru că toate acele minusuri sunt compensate de calitătiile fizice de care dispun.
O anumită perioadă de timp, toate aceste minusuri m-au retinut, cel putin asa credeam eu.
Nu minusurile ne retin si ne scad stima de sine, ci felul in care ne raportăm noi la ele.

| Valentina8 a răspuns:

Investi sa te iubesti si sa te apreciezi. Ai putea incerca dupa fiecare dus pe care il faci sa stai gol si sa te uiti in oglinda sa remarci partile frumoase caci desigur exista si defecte dar trebuie sa te obisnuiesti cu tine si mai important sa nu crezi ca toti avem corpuri perfecte. Si cei care au corpuri perfecte sa nu crezi ca au un stil de viata asa linistit.
Poti incerca sa dormi complet dezbracat, nu doar ca iti va imbunatatii circulatia sangelui, dar vei capacata si incredere de sine. Incearca, nu vei regreta

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Standardele se schimba mereu. Acum sunt grasele bronzate la moda in america. In asia se prefera fetele cu corpuri scheletice si pielea exagerat de pala. De ce ai vrea sa fii in standarde? Sa arati ca restul? Yuck