| Mihaela2023 a întrebat:

Cum sa-mi dau seama dacă un prieten de-al meu e bolnav psihic? Cum se comportă un om care e nebun?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fie evident (formele mai "grave"). Desi este foarte greu sa iti dai seama si cand o persoana normala se prosteste.

Dar revenind, schimbari rapide de stare, bipolaritate, schizofrenie (vorbeste singur, gesticuleaza singur), delireaza, comportament ciudat, lipsa atentiei distributive (intr-o maniera majora).

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

M-ai făcut curios happy. Cu propria definiție, ce înțelegi prin „om nebun"? Crezi că acesta necesită închis într-un loc special sau nu? Lipsa atentiei distributive este o caracteristică a omului nebun, dar comportamentul ciudat (ce înțelegi prin „ciudat"?)? De ce?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Eh, cred ca stii la ce ne referim. Evident ca cu totii mai ducem lipsa uneori de atentie distributiva uneori in mica parte. Dar m-am referit la toate la un loc.
Normalitatea este abstracta si judecata tit de oameni "normali". M-am referit in sensul dat ce intrebare, unde stim cu totii la ce fel de persoana se refera. La acea persoana care a suferit o trauma si prezinta diferite astfel de simptome.

| Celcestietot a răspuns:

Păi, ce face ieșit din comun prietenul tău?

| SilentRain a răspuns:

Îl duci la pisholog cu mana ta, și asa afli ii faci și un bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauți pe internet simptomele pe care le are el și vezi acolo ce rezultate găsești, în ce boală psihică se încadrează, dar nu crede 100% ce citești acolo, deoarece pot fi boli psihice care să aibă simptome asemănătoare.

| Michaeel a răspuns:

Numai un specialist își da seama dacă un om e bolnav psihic. Poate e el mai ciudatel de zici ca se comporta ca un nebun.

Sunt atâtea forme de manifestare încât e mai simplu să răspunzi la întrebarea "cum se comportă un om care nu e nebun?".

Trebuie să definești nebun, în primul rând. Bănuiesc că te referi la "bolnav psihic"? Există un spectru destul de larg de patologii care afectează psihicul, fiecare cu diferite forme.
E destul de dificil de diagnosticat dacă nu ai studii în domeniu și /sau experiență. Nu degeaba specialiștii care pun diagnostice nu o fac niciodată fără mențiunea "la momentul examinării".