| gamerulmalahios a întrebat:

Cum sa-mi fac majoratul daca sunt mai oarecum mai copilaros?
Salut TPU! In scurt timp vine majoratul meu si nu stiu ce sa fac.In primul rand trebuie mentionat ca nu vreau nici intr-un club sau ceva(nu fumez, nu ma dau in vant dupa bautura si nu prea le am cu dansul si muzica la maxim) nici la un restaurant(unde sa mancam si sa vorbim si cam atat...mi se pare cam plictisitor).Ca sa va faceti o idee cam despre ce vorbesc uitati cam ce idei am pana acum :film, bowling/biliard, sala de jocuri (console, net caffe, etc.), paintball(si altele in genul asta-ex:lasertag), acasa la mine (jucandu-ne pe calculator, uitandu-ne la film, etc), caterica "de pusti" pe afara (ex : sa mergem in parc beti si sa ne dam in balansoare), sa mergem la waterpark (sau ceva de genul; bine, daca o sa fie deschis, etc.). Sper ca v-ati dat seama cam ce fel de persoana sunt din punctul asta de vedere... oarecum vreau un majorat in stilul unei zile de nastere la 15 ani.Sunt genul de persoana care trebuie sa aiba ceva "practic" sa rada( nu rad in hohote de la bancuri sau meme-uri; ca sa rad bine de tot trebuie sa fie ceva oarecum practic gen sa se prosteasca un prieten sau sa facem misto de ceva pe moment-de aia si vreau sa fac una/unele din activitatile astea; gen vedem o scena din film si incepem sa facem mistouri "de pustani" ca ne amintim de ceva faza amuzanta). Problema se pune si de bani-suntem cam 10 si bugetul ar fi de 700 lei-asa ca in unele cazuri nu convine la pret(ex : la un waterpark s-ar putea ajunge cam la 100 lei de persoana cu tot cu mancare si sucuri si nu prea convine, s-ar ajunge in total la 1000 lei, suma care cam trece de buget; bine, daca e ceva chiar foarte misto(pentru mine) se poate depasi bugetul dar daca nu e ceva wow nu prea are rost.Deci :
VOI CE IDEI AVETI? CUM CREDETI CA AR FI CEL MAI BINE SA-MI FAC MAJORATUL (LUAND IN CONSIDEREARE CE AM SCRIS MAI SUS)? Multumesc anticipat de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Dacă aș mai avea 18 ani, aș alege ceva gen Extreme Park Cernica, unde există și loc de picnic, pe lângă toată aventura,
însă eu am fost întotdeauna genul aventuros, nu știu ce ar fi spus prietenii mei mai ''așezați'' despre așa o chestie și poate asta ar trebui să faci și tu, să-i întrebi pe ei, nu pe noi, ce le-ar surâde mai tare. Este majoratul tău, nimic de zis, dar și ei trebuie să se simtă bine. Ai putea să scrii opțiunile astea pe bilețele și să-i pui să aleagă ori le dai coli de hârtie și scriu ei ce preferă.
Oricum, cele mai interesante opțiuni mi se par paintball-ul și Water Park-ul, pentru varianta mall (film, biliard, sală de jocuri) sunteți parcă prea mari iar pentru acasă sunteți cam mulți să vă jucați toți pe calculator.

| gamerulmalahios explică (pentru Raven):

Multumesc de raspuns! Ar fi o idee Extreme Park Cernica.O sa ma consult cu ei si vedem ce facem.

| Raven a răspuns (pentru gamerulmalahios):

Cu plăcere, distracție frumoasă!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adopta stilul occidental! Organizezi ceva la un restaurant si le spui invitatilor sa nu vina cu cadouri, dar sa-si plateasca portiile de mancare si bautura si bineinteles, sa puan cate putin si pentru portia ta
In ocdident asa este moda, in felul asta nu facei nimeni imprumut bancar sa umple burtile prietenilor, ci fac prietenii un efort sa-si plt\ateasca propia mancare si bautra si mai doneaza cate 2 lei, pentru mancarea ta.
Cu banii pe care i-ai strans deja, poti pleca intr-o vacanta si vei simtii ca traiesti si ai facut ceva unic cand ai implinit 18 ani.