| IoanaIonuca a întrebat:

Cum sa nu ma ingras? Am slabit 5 kg si acum vreau sa nu ma ingras la loc (mi se pune numai in zona soldurilor). Mergeam la sala, dar acum cum vine bacul nu mai am timp. Cred ca ar trebui sa mananc putin din fiecare si sa nu ma infometez. E ok asa sau aveti voi alte sfaturi?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu cand vrem sa pastram greutatea pur simplu pastram alimentatia calorica la fel ca inainte de slabit,cand vei manca mai putin ca acum vei slabi,cand vei manca mai mult te vei ingrasa,principiul slabiri,pastrari, ingrasari nu e greu de inteles, organismul arde calorii pentru a exista, deci pastreaza dieta, sport tot ce faci in prezent, multa bafta si felicitari pentru cele 5 kg date jos sa nu ne bucuram prea mult pentru ca si metabolismul arde in prezent mai putine calorii, fa cardio sa cresti metabolismul, pentru bac recomand carne de peste, fructe, legume, vin rosu astea influenteaza concentrarea umana adica vei memora mai usor

| WaterDrop a răspuns:

Daca ai facut sport pana acum ca sa slabesti, iar acum l`ai intrerupt, ideal ar fi sa reduci si cantitatea de mancare pentru ca nu mai exista acelasi consum caloric.

Sfat pentru invatat la bac: Incearca sa consumi mai multe zaharuri, dar cu limita, pentru a stimula activitatea cerebrala.Te ajuta la invatat.Redu insa din restul alimentelor, iar dupa ce ai terminat cu examenul, redu iar zaharurile si tine`te de sport. Spor.