| anonim_4396 a întrebat:

Cum să nu-ti mai pese? Si aici nu ma refer la criticile care chiar sunt constructive, vor să te ajute. Ci la rautatile spuse de alte persoane doar ca să te facă nesigur/ă pe tine. De ex. discuti un subiect in contradictoriu si persoana respectiva zice,, Taci, ca esti grasă". Cum sa nu-ti pese? Cum sa nu te facă să te simti prost, ci doar sa-ti fie milă de frustrarea persoanei care ti-o zice?

Răspuns Apreciat de Editori
| Iunicu a răspuns:

Oricât de multă experiență ai avea, nu are cum sa nu te atingă cumva răutățile celor din jur. Dar o minte ascuțită are întotdeauna răspuns pe măsură.
Și ce are a face că sunt gras? Eu pot să slăbesc dar tu nu mai poți crește un neuron in plus.
Oamenii care reacționează astfel, o fac atunci când nu mai au argumente logice. De fapt ei ataca ca să se apere.
Nu îți pierde stima de sine. Gândește despre tine că ești mai isteață decât cei care te jignesc, dar nu le spune asta.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Meditand, respirand, constientizand ^_^

| Emma30555 a răspuns:

Dacă vezi ca sunt vorbe spuse cu răutate, trebuie sa le iei ca atare ca răutăți și sa nu ți mai pese de acele persoane care au de fapt niște frustrări, invidii și te tratează în felul asta ca să și ascundă defectele lor. Oamenii care spun lucruri urate gratuit despre alții de fapt de multe ori se descriu cumva pe ei înșiși dar nu și dau seama. Tu poți sa le arăți ca nu ți pasa, sa le întorci vorba sau chiar sa le spui direct ca au ei o problemai nu tu, vorbind în felul asta

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Simplu.Ca și când nu ai auzit.Ca și cum ai trece pe lângă o furnică, adică la cât e de mică nici nu o vezi.La fel și cu cei care te povestesc de rău.Ei asta așteaptă să vadă reacția ta. Uite sunt și așa zisele noastre vedete care fac câte o postare în care spun "Nu-mi pasă de hateri, puteți să spuneți ce doriți, pe mine nu mă afectează".Dar ele tocmai asta au făcut au arătat că le pasă și se vede clar că le afectează altfel de ce ai face un clip în care să justifici ceva ce nu există și nu te deranjează. Haterii și-au atins scopul, căci vedeta a reacționat.Sub nici o formă nu trebuie să îi bagi în seamă, asta îi va oftica. Înconjoară-te doar de oameni care au aceeași gândire cu a ta și au același scop în viață.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa vezi oleaca ce inseamna cu adevarat probleme in viata. Si dupa realizezi ca astea sunt doar niste prostii. Cand cineva ti face din astea, baga caterinca. Ia l la misto. Nu te enerva. E o arta care se invata sa nu ti pese, dar sunt convins ca vei reusi intr-o zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur şi simplu te gândeşti că sunt doar nişte oameni limitaţi şi frustraţi care nu merită să fie băgaţi în seamă.Mie nu pot decât să îmi provoace milă şi/sau să mă amuze.Nu aş putea să pun la suflet ceva spus de ei.Nu mai am 5 ani să mă afecteze toate prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod clar nu vei reusi sa nu ti pese abordand lucrurile cum ai facut tu cu mine azi rolling on the floor adica enervandu te

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-am enervat pentru ca tu faci femeile c*rve si te astepti sa nu se supere

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
Cred ca m-am exprimat eu prea pompos si nu s-a inteles ce voiam sa transmit

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok exprima-te in alt mod deoarece chiar vreau sa inteleg care e parerea ta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei, da-mi mesaj si spune-mi cu ce nu esti de acord in ce am zis eu. Sa putem discuta aceste subiecte ca doi oameni rationali. Asta daca ai argumente logice

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai pot trimite felicitari ca le-am consumat cu o alta fata de aici laughing) v-am provocat tare rolling on the floor

| Cizma2007 a răspuns:

Răspunsul nu este simplu deloc. Asa eram si eu in trecut dar de vreun an nu mai încerc sa admit răutățile altora. Fiecare copil, adult, etc.Este special in felul sau. Si trebuie sa te gândești astfel. CAT TIMP UNELE PERSOANE MA AGREEAZĂ NU TREBUIE SA MI PESE DE PĂREREA CELORLALȚI.Mai ales ca gandeste altfel. Faptul ca aceea persoana m-a jignit nu înseamă ca e neapărat rea. Faptul ca ai ajuns in acel loc înseamnă ca destinul a vrut sa te trezesc la realitate. Asa ca nu te schimba.Lasa timpul si prostii/proastele sa treacă ușor. Exista mai multe persoane ce te adora.