| scp3008 a întrebat:

Cum sa scap de cearcanele permanente? Ma refer la cele care nu dispar toata ziua indiferent cat dorm? Daca stau afara la soare ma va ajuta?
Mai dintodeauna am avut mici probleme cu cearcanele dar de o vreme arat groaznic si am ploapele afectate. Am si pielea asa mai grasa ce face sa se vada urat.

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Ai încercat serum sau creme cu vitamina C? Vitamina C are proprietatea de a elimina petele și de a uniformiza tenul. Poți încerca de la the ordinary, de exemplu. Pe cearcăne poți folosi, pe pleoape nu cred.

| scp3008 explică (pentru AnotherGirl):

Am observat ca am ploapele putin umflate am pungi mici sub ochi, nu stiu de cand sunt asa ca dintodeauna aratam groaznic la ochi., am si stat mult la PC, si tenul de fel mi mai urat dar de recent am experimentat dureri de cap si ochi rosii ce mi-au atras atentia si am inceput sa imi schimb obiceiurile.
Deja parca arat mai bine, Am incercat sa pun castravete si mi se pare ca au ajutat un pic. Dar tot mi se vad "santurile" oare sa folosesc fond de ten sau ce creme recomanzi si desigur nu prea scumpe? Is baiat si mi rusine, nu ma tiu sa ma machiez

| AnotherGirl a răspuns (pentru scp3008):

Dormi suficient noaptea? Also, pungile sub ochi sunt deja altceva și nu doar simple cearcăne. Dacă te ustură ochii și se umflă pleoapele, poate ar trebui să consulți un medic. Poate ai o reacție alergică la ceva sau poate ai nevoie de ochelari de vedere. Nu-i ok felul în care reacționează ochii tăi.

Am pățit și eu să mi se umfle ochii, să se înroșească și să lăcrimeze după multe ore state la laptop/pe telefon fără să port ochelarii.

Cremele nu te ajută prea mult să rezolvi o problemă care pornește din interior. Dacă erau doar cearcăne, le puteai acoperi cu un anticearcăn, însă pungile de sub ochi și umflăturile nu pot fi acoperite de machiaj.

Mergi totuși la un medic și ai grijă de tine!

| scp3008 explică (pentru AnotherGirl):

Umflatura e mica, daca acopar santurile ce se vad mai jos cam nici nu se vede. Poate am nevoie de ochelari. Dar nu imi lacrimeaza in schimb am ceva probleme cu tensiunea mai mare si simt asa in cap nu numa la ochi ca ma afecteaza, asta mi-a atras atentia
Pentru santuri ce machiaj recomanzi? As putea folosi si pentru frunte, am am niste riduri de arat mult mai invarsta decat sunt

| AnotherGirl a răspuns (pentru scp3008):

Machiajul are tendința de a scoate ridurile în evidență, trebuie să știi să îl faci foarte bine ca să nu obții efectul ăsta.

Poate ai tenul deshidratat. Încearcă niște seruri cu acid hialuronic (The ordinary) și niște creme hidratante (Cerave, Bioderma, La Roche Posay).

Acidul hialuronic se aplică pe tenul umed (în caz contrar are efectul opus și deshidratează) și apoi îl blochezi în piele cu o cremă hidratantă de calitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Cearcanele apar numai de la lipsa somnului de noapte, indiferent de cat de multe ore dormi ziua! Culcarae trebuie sa fie la 9-10 seara ca sa dormi cat mai multe ore de noapte!
Nu are importanta cate ore dormi ziua!

Cearcanele si pungile sub ochi mai apar si de la probleme serioase, cu rinichii.