Întrebare recomandată | SERIALS a întrebat:

Cum sa scapi de depresie?

40 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

E important sa nu te inchizi prea mult in tine, sa incerci sa ramai pozitiv si sa ai persoane in jurul tau care sa te scoata din starile de depresie. Cu cat ai un stil de viata mai sanatos, cu atat mai mult vei avea si o stare de spirit mai buna, deci e important sa dormi destul, sa mananci sanatos si regulat si ideal ar fi a faci si ceva miscare. Oricine poate face niste exercitii acasa sau sa iasa la alergat iar pentru cei care sunt mai lipsiti de otivatie le recomand sa mearga la sala si sa faca un curs cu un antrenor, pentru a ramane motivati.
Iar pentru cazurile mai grave e necesara medicatia(depresia clinica de exemplu e un tip de depresie grav, care poate dura chiar si luni) iar persoana in cauza are nevoie de multe ori de ajutorul unui doctor pentru a isi reveni.

| Bondarel99 a răspuns:

In general depresia e asociata cu singuratatea.Scapa de asta si o sa scapi si de depresie happy

| doctorandus a răspuns:

Depresia se trateaza cu antidepresive, consulta un psihiatru.

| LoveSleep a răspuns:

Te sinucizi.

| Donsavas a răspuns:

Vrei sa scapi de depresie? Te raportezi la efect, ceea ce nu e in regula. E foarte bine ca ai depresie. Asta arata ca ai un suflet si iti functioneaza creierul foarte bine. Pentru a nu mai simti disconfortul dat de aceasta deficienta de serotonina, ar trebui sa consumi mai multe alimente pe baza de triptofan....sau,cel mai bine,sa afli ce te supara si sa rezolvi problema de la radacina. Odata inlaturata cauza,nu mai da ''fructe''! Pana a o inlatura,tu trebuie sa o detectezi, sa o identifici ca mai apoi sa afli care este solutia pentru aceasta problema, nu sa te 'invarti' in jurul problemei aiurea. Vezi dincolo de ea pentru a gasi raspunsuri. Ai grija de tine! Tu esti responsabil de propria viata si tot tu traiesti tot ce iti provoci, incepand cu ceea ce gandesti despre tine si lumea din jur! Nu uita o vorba! Ce nu poti accepta, nu poti schimba niciodata! Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Salut. Cum mai stai cu starea de spirit? Stiu ca o sa ti se para ciudat dar uneori este bine sa te bucuri ca ai depresie. Asta inseamna ca esti cat se poate de viu,poti simti,de aici poti intelege ca ai nevoie de iubire si pentru a fi iubit,trebuie intai sa iubesti. Sunt sigur ca daca iubesti din suflet,vei avea parte de iubire.
Repet,bucura-te ca simti depresia. Sunt unele persoane care nu reusesc sa o simta si devine frustrant pentru ca al lor corp nu mai raspunde corespunzator
Tu ai deficienta de serotonina datorita gandurilor pe care le generezi. Iti schimbi gandirea,iti schimbi starea,atitudinea,comportamentul si trairile.
Trebuie sa fi in echilibru cu toate. Pentru asta,trebuie sa gandesti la frecventa potrivita. Asta nu se calculeaza,se simte. Iubeste! Iubeste si iar iubeste! Ofera ceea ce vrei sa primesti,chiar daca nu se intoarce. E frumos sa iubesti. E ceva ce nu multi reusesc sa mai faca in ziua de azi. Iubeste-ti aproapele,iubeste-te,iubeste lumea inconjuratoare! Accept-o cu bune si rele! Ea nu este intr-un anumit fel,asa o vezi tu,viata doar exista. Fiecare alege ce ochelari poarta si in functie de asta, asa ajunge sa vada lumea dar ea e aceeasi, nu se schimba pentru ca o vezi tu altfel. Secretul este sa porti ochelarii potriviti. Nu cauta fericire, fericirea nu se cauta. O vei primi la momentul potrivit. Sunt unii oameni carora creierul produce foarte multa serotonina astfel incat ajunge sa le fie viata pusa in pericol datorita excesului. Cauta echilibrul, el iti va aduce fericirea. Armonia e prezenta in suflet cand iubesti. IUBESTE!

| PersonajFictiv a răspuns:

Am dat un raspuns la aceeasi intrebare aici :

https://www.tpu.ro/......u-ai-chef/

Sper sa iti foloseasca.

| Theo94 a răspuns:

Uita-te la acest videoclip "Depresia nu-ti vrea raul - trei idei"
https://www.youtube.com/watch?v=cl7d9snsu-Y

E un videoclip foarte interesant, atunci cand esti depresiv gandesti mai analitic referitor la problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scapi, scapa ea de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scăpând de lucrurile care ți-o provoacă.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ai primit fie raspunsuri stupide, fie superficiale, in ciuda faptului ca depresie e o chestiune serioasa care afecteaza multi oameni.
In primul rand, odata cand ai mintea limpede si relaxata, sa stai sa iti analizezi viata intr-un mod cat mai introspectiv. Nu fii superficial, nu cauta probleme in jurul tau. Depresia este o problema a ta, a psihicului tau asa ca o schimbare in gandire e mult mai eficienta decat o schimbare a tot ceea ce te inconjoara.
In al doilea rand, incepe sa practici meditatia. Astfel vei reusi mult mai usor sa iti observi starile de spirit, atitudinea fata de tot ceea ce te inconjoara. Orice schimbare reala pleaca din minte si doar apoi se materializeaza. Daca exista elemente in viata ta care iti aduc acea stare, analizeaza profund motivul pentru care iti aduc acea stare ca apoi sa poti face o schimbare.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Pentru aprofundari, ai skype-ul meuwinking

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru AlexCristi97):

Ai mare dreptate aici, sunt de acord cu tine.

| Betty12345678 a răspuns:

Mergi la un specialist. Daca ceri parerea altora vor rade de tine.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Cum scapi de depresie? Hmm.
Pai nu sunt psihiatru sau psiholog...dar daca tot vrei sa scapi de ea, accepta situatia.

| alin131 a răspuns:

Evoluezi in pasiune si armonie axat doar pe ce iti place.

| Alexandr a răspuns:

Pai depinde din ce cauza ai cazut in depresie...O despartire, din cauza banilor, a murit cineva... Incerca sa te desprinzi de asta si sa te gandesti ca tot ce se intmpla e spre binele tau, iar daca nu e bine, inca nu s-a terminat.

| GL757W a răspuns:

Depresia se activeaza atunci cand ti se intampla sau ai facut ceva nasol de care stii ca nu prea ai scapare sau mai apare in urma consumului de substante gen alcool, droguri, etc.ti se obisnuieste creierul cu o stare de bine care este doar o iluzie si cand dispare se activeaza dependenta de acel ceva.

| Arii2 a răspuns:

Viziteaza blogul „de vorba cu tine " sunt o multime de sfaturi interesantebatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| oFataAnonimaa a răspuns:

Ocupă-ţi timpul cu persoane calumea, cu lucruri care-ţi plac, pe scurt fii ocupat mai mereu ca să nu ai timp să te gândeşti (nu te gândi excesiv că îţi vin doar gânduri rele) şi cu timpul scapi de ea.

| sabin89 a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Nu merge cu "persoane ca lumea", ca lumea e rea laughing

| oFataAnonimaa a răspuns (pentru sabin89):

Persoanele calumea sunt persoanele cumsecade, trebuia sa scrii pe dex daca nu stiai.

| sabin89 a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

M-am uitat pe dex si n-am gasit cuvantul "calumea". Poate ai vrut sa zici "ca lumea". In caz ca nu stiai sunt doua cuvinte, nu unul.

| oFataAnonimaa a răspuns (pentru sabin89):

Mersi că m-ai anunţat, dar nu mă interesează.

| Elegant a răspuns:

Din pacate nu prea poti sa scapi de tot de ea. Si eu am de 3 ani, pana in momentul de fata nici un rezultat bun. Am depresie, anxietate, paranoia.

| Anonim420420 a răspuns:

Iti tai gatu

| sabin89 a răspuns (pentru Anonim420420):

Mai bine sa taie gatul la o gaina si sa faca o supa "calumea" (vorba unui user mai sus).

| nicoooletaaa a răspuns:

Stai cu oameni pozitivi si zambitori. Fa lucruri ce te amuza si te bine dispun. O plimbare lunga si linistita iti va prinde bine.

| Zoltan_Paljanos_1985 a răspuns:

Ok, în primul rând ce vârstă ai, și ce te neliniște-te?

| BaeUnicorn a răspuns:

Depresia poate fi cauzată de mai mulți factori:începând de la decesul unei persoane foarte apropiate ție pâna la o ceartă banală cu cea mai bună prietenă a ta. Oricare ar fi motivul pentru care tu ești în depresie, îmi pare rău dar cu toți trecem prin asta.
Ai 2 posibilități:
1.Fie te retragi de lume până când găsești in tine destula outere ca sa iti refaci viata petrecandu-ti timpul citind, uitandu-te la anime, seriale, etc, etc.
2.Te aduni, iti gasesti sursele de fericire proprii:prietenii, familia, persoana iubita, cariera, lucrurile la care esti buna si treci mai departe!
Ai grija de tine si daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre asta care sa te inteleaga si sa te ajute sa treci mai departe, poti sa apelezi la mine.
Stiu cum e... abia am iesit dintr-o depresie care a durat un an jumate.Dar am reusit! Asta e important!

| NoFapNoWorry a răspuns:

Prietene te ajut eu foarte simplu, depresia este o stare pe care ti-o autoinduci in momentul in care nu mai vezi 'culoarea' din viata ta de zi cu zi. Da-mi mesaj in privat sa iti explic mai mult.

| AnonimaGirly4 a răspuns:

In orice caz, nu te sinucide! Viata e frumoasa chiar daca acum in ochii tai e plina de ura si suferinta.Inima ta simte durerea clipelor triste prin care treci. Vorbeste deschis cu cineva foarte apropriat tie despre problema ta. BUCURATE! Fa diferite activitatii chiar si singur spre ex: plimbari afara, in parcuri de distractii, mers la film etc.Fa ce iti place

| mrazvy a răspuns:

Treci peste ea.

| Ele_Madalina_2003 a răspuns:

Asculta muzica, zambeste vorbeste cu prietenii