| SilentRain a întrebat:

Cum sa scapi de un obsedat?

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii oferi iubire și ești drăguța cu el. Sau cel puțin maschezi asta.

Este obsedat tocmai pentru că vrei sa scapi de el, că dacă nu ai vrea sa scapi de el, nu ar mai avea nici un motiv sa dezvolte o obsesie. Legile universului funcționează ca un magnet.

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Un obsedat e o persoană fara control, si asta nu va funtiona pentru ca va încerca sa ingradeasca libertatea si devine agresiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il blochezi peste tot si daca insista il reclami pentru hartuire

| Drimmero a răspuns:

Il bati, doar asa. Sau politie pentru ordin de restrictie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Il ignori, daca chiar vrei si poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Sunt și persoane care au probleme la bibilica, dar depinde numai de tine cu modul în care îl refuzi ușor și sigur, nu devine nimeni agresiv daca nu-l provoci, poate sunt obsedați care nu-și pot lu-a refuzuri urâte și atunci innebunesc.

| NotNamed a răspuns:

Platesti un asasin.

| Ofiintă a răspuns:

În online? Block.
În viata de zi cu zi? Poliție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Block, ignore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl poți tăia cu sabia

| Catrice a răspuns:

Of of iubirea asta, ce ii pune pe oameni sa facă sad

| SilentRain explică (pentru Catrice):

big grin
Ma iubesc doar pe mine
Si ala e bolnav la cap

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Ziceam de sărăcuțul el îndrăgostit, nu de reaua de tine (ca sa nu zic cotoroanta ca nu da bine la public) care ii ignora sentimentelehee hee

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Pai ce sa fac daca te iubesc in secret pe tine sad

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Eee pai dacă e asa, dovedește, hai sa facem mâine nuntahee hee

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Ma bagi in faliment, femeie
Aștepta si tu macar o luna laughing)

| Ruller a răspuns:

Simplu. Caută să-l dezamăgești.
Dezamăgirea - o să-l îndepărteaze de tine, îi taie, să zicem, pofta de tinewinking

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Pai credeam ca îți permiți... Dezamăgitor sad

| Mopmop a răspuns:

Ai putea sa ii arati partile tale negative din caracterul tau. Daca le afla posibil sa renunte.

| ovidiu29asd a răspuns:

Hey. In primul rand, La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor! Acum, referitor la problema ta, nu vreau sa fiu pesimist, dar s-ar putea sa fie mai complicat decat pare, insa cred ca primul pas spre rezolvare ar fi sa iti dai tu seama daca ai ceva sentimente fata de acea persoana. Este efectiv un nebun care vrea sa se bage in seama cu tine, fara sa fi fost ceva bilateral intre voi, sau ati avut ceva(relatie de prietenie, amicitie, relatie intima, etc), iar in acest moment perspectivele voastre nu mai coincid?

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am stat cu un obsedat dar am patit sa am probleme cu o persoana de genul (cred ca am intalnit mai multe dar pe asta il tin minte).
Cand eram mai mica mergeam intr-o zona a cartierului unde imi făcusem prieteni.Pentru ca alor mei nu prea le convenea sa merg acolo făceam inconjorul a doua blocuri si intram pe poarta universității sa ajung.Eh,o dată când Am trecut pe acolo m-a oprit unu de la paza (un băiat tanar) sa ma ia la rost.I-am explicat unde merg si el mi-a cerut numărul de telefon.L-am intrebat daca e interzis sa trec pe acolo iar unul mai in varsta mi-a zis ca nu si am plecat.
Două "prietene" de ale mele de pe atunci se mai opreau în povești cu el si din una in alta i-au dat numărul meu, iar tipul a început să mă sune.I-am spus frumos sa ma lase in pace dar nu a facut asta, imi trimitea mesaje si ma suna până nu i-am mai raspuns.Ma oprea si cand treceam pe acolo abia scăpăm.
Într-o seară stand cu un copil de pe la bloc si asteptandu-mi prieteni ma sunat.Copilul a zis către mine sa ii raspund ca are el un telefon performant si il înregistrează (pe atunci nu erau atâtea figuri) si asa am si facut.A început să îmi imi spuna ca de ce nu vreau sa vorbesc cu el, ca aud ceva (răceala cu ceva cutit) ca el se omoară si din astea.I-am spus sa faca ce vrea si i-am închis.Ma suna inapoi si imi spune ca el stie nu stiu unde nu stiu ce vrăjitoare si ca merge la ea si tot o sa fiu a lui.Baa,eu eram un copil pe atunci, el era cu ceva mai mare ca mine daca era angajat iti dai seama dar m-a amenintat de N ori si ca ma va urmări si ca se omoară si rahaturi.Iar aici vine partea de cum am scapat de el.
În cartierul ala era un băiat mai mare ce isi mai pierdea vremea cu noi, ii eram foarte dragă si a auzit toata tarasenia plus înregistrarea si cand am mers acasa ma condus.Sa dus la el la baraca aia sa il ia la rost si nu a vrut sa deschida, l-a intrebat doar dacă sunt iubita lui si atat a fost tot. Dupa ce ma lăsat pe mine si s-a intors ala s-a dat smardoi si la înjurat si a zis nu stiu ce de mine iar băiatul s-a dat după el si la plesni.Au venit restul colegilor lui pe acolo scandal mare si pana la urma l-au dat afara si de atunci o singura data ma mai sunat sa ma amenințe dar nu s-a intamplat nimic.

| SilentRain explică (pentru Freya1):

Demenți,daca cinvea te refuza il lasi in pace
De naiba sa mai insisti

| Freya1 a răspuns (pentru SilentRain):

Oameni din jur ar trebui să observe cand ceva nu e in regula cu prietenul sau un membru din familie si sa il sfătuiască sa meargă la un consult.Pentru ca din cauza nepăsării ăsteia ajung si mor oameni nevinovati.
În cazul meu băiatul ăla o mai fi stat paza si prin alte parti, poate i sa mai pus pata pe cineva asa si nu stiu cum naiba colegi sau patronul nu au observat ca nu e in regula ca om.

| SilentRain explică (pentru Freya1):

Mulți bolnavii isi camuflează comportamentul in asa cat tu consideri ca vorbești cu un om normal
Cat despre familie la fel sau nu le pasa
Sincer a-si face o lege pentu bolnavii din astea, pentru ca victima esti afectatea mai mult sau mai putin
Mare prostie ca in Ro lege nu face absoluta nimic pentru gunoaie din astea

| universe3 a răspuns:

Vad ca asta e pusa in martie, nu stiu cum a decurs dar sper ca esti bine.
Depinde.
Si eu am fost o persoana de asta acum ceva timp si a trecut un an sa ma calmez, pentru ca nu am vrut sa se sfarseasca si a fost singura mea prietena.
Probabil ca daca mi-ar fi raspuns la unul din mesajele pe care i le dadeam si discutam m-as fi calmat.
Daca e alt fel de obsedat, care nu are nici o treaba cu tine si doar il atragi tu chiar nu stiu.
Ce face? Sau ce a facut?

| SilentRain explică (pentru universe3):

Nu-i nimeni obligat să îți răspundea daca nu-i face o plăcere prezent ta
Tu ești responsabil de cum te simți nu alți
Daca forțezi o ușă închisă, ai să i rupi într-un final...
Ești egoist când vrei pe cineva chiar daca acea persoana nu te vrea și nu-i face deloc plăcere compania ta
Am trecut prin destule, sper sa nu mai am pare de nimeni așa
Până și simplul gând îmi face scârbă și repulsie la acel gunoi că om nu nu-l pot considera

| universe3 a răspuns (pentru SilentRain):

Asta face parte din mentalitatea cuiva, eu consider ca daca nu mi-as fi facut zeci de conturi ca sa ii scriu persoanei respective nu cred ca ar fi insemnat ca tin la ea, cu pretul ca cineva sa zica ca poate as fi psihopat. Totusi, inteleg ca va cunosteati.
Dar macar acum esti bine, ai trecut peste?

| SilentRain explică (pentru universe3):

Pai vezi tu ...aici e problema, consideri semn de iubire când hărțuiești de fapt
Iubirea nu are legătură cu egoismul, i-ai scris sute de mesaje din nevoia ta disperată, obsesia ta. nu că i-ai face ei ceva bun...
Daca te pun sa mănânci ceva ce nu îți place, dar totuși are vitamina .....asta nu înseamnă că ți-am făcut un bine ...mai ales când tu ai nevoie /nu îți place acel lucru
Îmi place să mă mint că sunt bine deși am ieșit cu unele probeleme care mă vor bântui o vreme sad

| universe3 a răspuns (pentru SilentRain):

Aici e cu dus si intors.Cumva daca ai fi fost prietena cu el si l-ai fi lasat balta ca ai cunoscut alte persoane sau dintr-un motiv prostesc atunci poate sa spun ca ar fi fost indreptatit,sau poate ca nu,dar oamenii reactioneaza diferit la nervi.
Nu am de unde sa stiu cine are dreptate si cine nu, dar tind sa iti dau tie dreptate, dar asta te formeaza pentru mai greu si mai departe.

Totusi, vorbesti ca persoana despre care am pomenit eu, tare sper ca nu esti, ar fi si culmea de fapt.

| SilentRain explică (pentru universe3):

Săraca fata
Din ce județ ești, și te lămuresc