| bleakk a întrebat:

Cum sa traim o viata frumoasa? Voi cum priviti lucrurile? Din ce perspectiva? Am o gramada de nelamuriri si dileme si imi dau seama ca nu le pot trata pe toate odata insa voi incerca pe parcurs.Poate este o intrebare inutila in sensul ca fiecare traieste asa cum vrea,dupa cum a fost invatat,dupa cum a mostenit. Poate mie imi place sa traiesc in aceste dileme/nelamuriri pe care le am ca adolescent si caut rostul acestei vieti si ma gandeam sa aflu si din parerile/experientele celorlalti, voi ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Cum să ne trăim viaţa?

Îţi spun eu cum să o trăieşti, ( la maxim), dincolo de limite visând în fiecare zi o lume mai bună şi plină de iubire. Îndrăzneşte, riscă şi speră.E tot ce trebuie să faci ca să fii cu adevărat împlinit.

Mulţi aleargă după bani toată viaţa şi se trezesc abia la sfârşit şi se gândesc că a alergat după ceva care nu-i ia oferit nicio satisfacţie.

Poftim un citat drăguţ.

"Sa râzi des si mult; sa câstigi respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; sa câstigi aprecierea criticilor onesti si sa înduri tradarea prietenilor falsi; sa apreciezi frumusetea, sa gasesti ce e mai bun în ceilalti; sa lasi în urma ta o lume mai buna, fie printr-un copil sanatos, o gradina îngrijita sau o conditie sociala emancipata; sa stii pur si simplu ca cineva a respirat mai usor doar pentru ca tu ai trait. Asta înseamna sa ai succes."

- Ralph Waldo Emerson

| Mussette a răspuns:

Care sunt dilemele/nelamuririle? happy

| bleakk explică (pentru Mussette):

Nu vreau sa enumar concret ce dilmele am, de aceea am generalizat si am intrebat ce am intrebat la inceputul discursului. Legate in general de ce sa aleg, cum sa fac si ce sa fac in viata.Cum sa stiu ca fac bine ceea ce fac, in sensul ca mai exista lucruri care iti plac dar poate nu sunt bune/corecte, dar totusi iti plac.Mentionez ca imi plac lucrurile de felul acesta.-positive-

| Mussette a răspuns:

Hmm...
Nu e un anumit tipar pe care sa-l urmezi. Important e sa nu dereanjezi pe cei din jur si sa le acorzi respect. Sa faci ceea ce consideri ca iti este bine.
Zambind, cu mult optimism si putina visare. happy