| nastaseelenacristina a întrebat:

Cum scap de acest virus papilloma, fara laser sau sa-l ard cu diverse solutii? Funda, el tot apare si se inmulteste.Deci trebuie actionat din interior.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Virusul HPV are peste 200 de tuplini. In functie de tulpina lui, exista tratament adecvat.
Te sfatuiesc sa mergi un examen citologic (al secretiei vaginale) ca sa vezi daca nu cumva ai vreun HPV si acolo, pentru ca ala este cel mai rau si acela produce cancerul de col uterin, daca nu supravegheat si eventual acuterizat din timp.
Cat despre negii respectivi produsi de HPV, dermatologul iti poate prescrie tratamnetul adecavt, dupa ce-l identifica.
Din pacate, asta este efectul sexului fara protectie: HPV, hepatite, sida si alte boli cu transmitere sexuala.

| nastaseelenacristina explică (pentru Violleta2022):

Nu este luat prin contact sexual garantez, cel mai probabil am folosit un prosop de fata cu o persoana care avea acesti negi asta stiu sigur exclus alte cai, intrebam daca exista antibiotic sau ceva...naturist

| Violleta2022 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

In topicul original nu ai mentionat nimic de negi, ci de virusul papiloma, asadar nu stiam ca ai negi, odaat ce sunt peste 200 de feluri de HPV.
Din pacate, negii nu se iau prin prosopul de fata, ca nu-i ai pe fata, ci de corp, pe organele genitale samd.
Exista tratamente naturiste si chimice care pot arde acesti negi, dar virsul in sine nu va murii niciodata, ramanand in stare latenta in corpul tau, pana ce ai sistemul imunitar scazut si ei reapar.
Imi pare rau sa-ti spun, dar exista reguli simple de igiena care spun clar, ca prosoapele nu se folosesc in comun!
Nu costa mult, dar cumparati sa aveti fiecare din casa cate un prosop de fata si unul de corp, pe care sa nu le folositi intre voi, eventual coase-ti-va numele pe ele, sau initiala.

| nastaseelenacristina explică (pentru Violleta2022):

Fiecare are prosopu lui dar s-a intamplat din neatentie si acum e tarziu am incercat sa I ard cu diverse solutii dar apar altii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Apar altii pentru va tu ai contacta virusul, care este deja in sistemul tau imunitar.
Iar cand sistemul tau imunitar este slab, toti virusi si bolile se activeaza, de acea continua sa apara.