| Rar263 a întrebat:

Cum scap de balbaiala? Am început sa ma balbai ușor prin clasa a7a. Nu merge faza cu vorbitul mai rar sau sa trag aer în piept mai mult. Daca vreau sa spun un cuvânt cu p de exemplu, zic "p-p-p-p.".Nu sunt timid, nici emotiv și se întâmplă doar la începutul propoziției la unele cuvinte care au t,p, b sau s. Exista săptămâni în care pot vorbi 100% clar, dar altele în care ma balbai.
PS: Dacă voiam sa merg la logoped sau psiholog, nu mai întrebam pe TPU.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa vorbesti incet, sa nu te grabesti si atunci vei trece peste balbaiala!

| Together a răspuns:

Ai reusit sa faci vreo conexiune intre situatiile/perioadele in care te balbai? Este ceva ce le determina?

Daca vorbesti in gand te balbai? Daca vorbesti singur, unde nu te aude nimeni, te balbai? Daca vorbesti 1 la 1? Daca vorbesti unui grup? E ceva ce determina sau amplifica comportamentul asta?

Cum ai incercat sa vorbesti mai rar si nu a mers? Cuvantul iese din tine ca o consecinta ca miscarilor facute de gura si limba, cand te balbai, gura si limba fac miscari incontrolabile? Daca ai vorbi de 10 ori mai rar, ai putea controla constient miscarile gurii/limbii astfel incat sa articulezi corect cuvintele cu t, p, b si s, fara sa repeti literele respective?

| Rar263 explică (pentru Together):

S-a întâmplat în clasa a 7a când trebuia sa citesc ceva. Nu am avut probleme pana atunci, nu știu de ce, dar m-am stresat foarte tare și din ziua aia a început ușor balbaiala. Începutul cuvântului e problema. Nu se observa ca sunt bâlbâit sau poate nu e chiar evident. Am susținut o prezentare În fata a vreo 1-2 sute de persoane, n-am avut nicio problema. De obicei când ma balbai, o fac chiar daca sunt singur, nu contează cu cine vorbesc.

| Slovcehov a răspuns:

Am avut si eu o vreme! In scoala primara. Dar mai mult de la anxietate. M-am convins ca e doar in capul meu si ca pot controla asta.
Nu am mai avut de atunci