| StrongHeart a întrebat:

Cum scap de trecutul care ma apasa? Am zile in care totul e bine si am zile in care e intuneric rau in viata mea..Problemele au inceput de mic, am inceput cu droguri de la o varsta frageda(12-13 ani) si e o lupta continua de atunci,incerc sa stau departe de tot ce e rau dar se intoarce impotriva mea,regret multe lucruri dar sunt constient ca suicidul nu e o solutie si mereu incerc sa schimb ceva,am vazut chestii care m-au facut sa cred ca exista viata dupa moarte, nu o sa stau sa enumar aici, problema mea cea mai mare este insomnia si faptul ca nu pot sa ma integrez in societate.Toti oamenii mi se par prefacuti, toti isi spun o poveste ca sa se simta mai bine, dar viata poate sa fie foarte rea pentru unii si gandul asta ma macina orice ar fi.Am avut nenumarate incercari de a sta departe de probleme dar cred ca e ceva in neregula cu mine.Am zile in care ii urasc pe toti care mi-au facut rau in viata si am zile in care as fi in stare sa iert tot si sa merg mai departe dar ceva ma tine blocat in starea asta de depresie.Am incercat sa vorbesc cu un psiholog si cu preoti,(in mare parte pentru ca am avut vise foarte ciudate,in care totul mi se parea atat de real,realitatea asta fizica mi se pare ceva infim si neimportant)dar toti mi se par atat de superficiali, nimeni nu iti spune ce te apasa, toti vor sa iti vanda ceva.Toti oamenii poarta o masca pe care societatea te face sa o porti,nu exista libertate,decat ca idee,o idee buna si frumoasa,dar in realitate tot dai de greutati care uneori sunt atat de apasatoare.
Scuze de roman,cred ca incerc sa imi adun gandurile,ce parere aveti, oamenii sunt chiar asa superficiali? Am impresia ca fiecare isi spune in gand o poveste credibila despre ce este viata si scopul ei, doar cu scopul stupid de a supravietui.Sunt lucruri mai importante,dincolo de supravietuire, dincolo de lucrurile materiale, dar deja traim in domeniul metafizicii si a misticului.
Sunt singurul cu astfel de ganduri?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum scap de trecutul care ma apasa?

nu trebuie sa scapi si sa inveti din el si sa aplici invatatura respectiva in prezent, nu trai in trecut,ce a fost,a fost,trecutul este cv mort,prezentul este ceva viu,tu fiind blocat in trecut vei ramane mereu acolo

dar sunt constient ca suicidul nu e o solutie si mereu incerc sa schimb ceva, am vazut chestii care m-au facut sa cred ca exista viata dupa moarte, nu o sa stau sa enumar aici, problema mea cea mai mare este insomnia si faptul ca nu pot sa ma integrez in societate

ai dreptate, nu este o solutie

. Toti oamenii mi se par prefacuti, toti isi spun o poveste ca sa se simta mai bine, dar viata poate sa fie foarte rea pentru unii si gandul asta ma macina orice ar fi.Am avut nenumarate incercari de a sta departe de probleme dar cred ca e ceva in neregula cu mine

dar ce sa facem sa ne plangem?

omul este o fiinta egoista,viata nu are sens,scop noi dam sens existentei noastre

Am impresia ca fiecare isi spune in gand o poveste credibila despre ce este viata si scopul ei, doar cu scopul stupid de a supravietui

e posibil si asta,pai ce sa facem altceva,sa traim in depresie,nici asa nu are sens existenta noastra,suntem ca niste roboti,ca niste insecte care iti urmeaza nevoile,urmam turma,nu gandim, doar urmam asta e faza, filozofia e buna dar te poate baga si in depresie

. Sunt lucruri mai importante, dincolo de supravietuire, dincolo de lucrurile materiale, dar deja intraim in domeniul metafizicii si a misticului.

desigur ca sunt, experimentarea vieti este scopul, sensul sa spun asa

| Andreeush a răspuns:

Trecutul nu îl poți șterge dar ai putea să îl accepți și să mergi mai departe.

| SilentRain a răspuns:

De trecut nu scapi, il acepti si mergi mai departe
Prezentul e cel mai important
Mergi la psiholog, ca nu e o rusine sa faci asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scapi decat dupa ce il infrunti. In viata iti infrunti temerile, nu fugi de ele.
Iti accepti toate responsabilitatile intr-o viitoare viata de adult, nu faci pe victima si te sinucizi. Invata sa apreciezi viata. Invata sa apreciezi sanatatea. Sa supravietuiesti nu este un scop stupid. Sensul pe care il atribui tu este doar unul stupid.

"Toti oamenii mi se par prefacuti" - nu toti, iti asculti instinctul. Primul instinct mai exact. Niciodata nu te insala. Corpul tau iti spune mereu cand altii iti fac rau.
E ok sa ai ai si zile mai negre. Cine iti spune ca viata e doar distractie, placere, lipsa de griji, etc. doar iti vinde iluzii.

Cand urasti toata lumea trebuie sa iti dai seama daca ura asta nu pleaca doar din interior, adica te urasti pe tine, iar ura o proiectezi in ceilalti, de cele mai multe ori inutil din cauza insecuritatilor tale.
Cine te raneste sau abuzeaza il inviti afara pe usa. Ce atata caz?
Asta e modul sanatos de a lua masuri. Ce crezi ca se intampla daca in fiecare zi iti doresti sa-l calce tancul pe Xulescu care e un nemernic oligofren probabil cu toata lumea? Poate karma isi face treaba. Lasa asta pe grija ei. Din ce stiu eu pe mine m-a rezolvat mereu.
NU trebuie sa personalizezi mereu ce greseli fac unii sau altii. Unii nu iti gresesc doar tie personal, probabil gresesc fata de toata lumea. Conteaza doar cine pune botul si tolereaza ce nu ar trebui tolerat sau incurajat.
Daca tu nu crezi ca exista oameni profunzi nu poti decat sa te inseli si proiectezi de fapt tot sinele tau in altii. Nu-i cauti unde trebuie, ii confunzi cu altii care nu sunt ceea ce par dupa prima impresie, ori poate nici tu nu esti asa profund pe cat crezi. Si stii de ce? Pentru ca de multe ori ne lasam sedusi de anumite caracteristici de personalitate.
Farmecul si carisma sunt niste trasaturi sociale care sunt foarte inselatoare in ziua de astazi. Sunt unelte de manipulat si exploatat alti oameni mai naivi. Sunt unelte prin care oamenii se vand si se promoveaza. N-ai nevoie la modul general de asemenea caracteristici sa te faci remarcat decat tot pentru oameni superficiali.
E adevarat ca se promoveaza superficialitatea si materialismul foarte mult in societate, depinde de tine in ce sfera vrei sa te invarti. Sunt consecintele unei ere capitaliste si consumeriste.

Cu insomnia nu am ce sa sfaturi sa-ti dau. Nu e aria mea de expertiza. E problema ta cum vrei sa o tratezi.

Man, you deserve better from life.
E un gand egoist, corect. Dar unul foarte uman si foarte bun pentru sanatatea ta psihica.
Fii tu un om bun, profund, empatic, fa bine cand altii nu sunt in stare. Constiinta ta impacata e cea mai importanta. Nu te astepta mereu la tratament special sau la rasplata divina sau universala.
Serios, just cut the crap.
Nici macar un terapeut nu te ia in seama cand te duci la el sa-i spui ca "dom'le, uite asa, sunt deprimat pentru ca lumea asta mi se pare plina de oameni falsi si superficiali care-si urmaresc doar propriul interes" pentru ca te vor banui pe tine de vreo problema. Ei bine, asta e realitatea. E normal ca fiecare sa aiba un interes personal. DAR de la interes personal la interes meschin sunt cateva etaje diferenta. Tu asta trebuie sa ai in vedere.
DA, nu exista numai oameni de buna-credinta. Iar asta e lectia ta in viata, sa vezi oamenii carora le pasa in mod autentic de tine pentru ca unii doar pot sa te amageasca sau sa te minta si ani la rand. Superficialitatea asta poate sa fie confundata uneori si cu ignoranta din partea ta. Ignoranta la care toata lumea mai poate fi vulnerabila in lipsa unui antrenament.

Incearca sa lucrezi cat mai mult de unul singur la propria ta persoana. Invata sa te apreciezi si sa-ti cunosti puterile, abilitatile, talentele, interesele. Invata sa ai incredere deplina in tine.
Alege-ti anturajul cu mare grija pentru ca orice poveste de viata poate fi un miracol sau o tragedie.
Depinde de tine cum vrei s-o scrii. Viata merita traita oricand. Nu doar cu scopul de supravietuire, care e pana la urma dreptul oricarei vietati. Da, supravietuirea nu e cel mai important lucru la nivel universal, dar universul nu tine cont de asta oricum.winking

| Dandinelle a răspuns:

Nu esti singurul, de fapt sunt multi care chiar cerceteaza asta. Ce este constientul, ce sunt noi, care este adevarata definitie a cuvantului "eu" pentru ca nu suntem numai fizicul, si binenteles ce-nseamna realitatea. Curiozitatea inspre subiectele astea te poate face putin mai neinteresant societatii care te tot impinge, dar nu uita, fieccare are calea lui si tu experimentezi fizicul asta acum.
Oamenii nu sunt chiar asa superficiali, fiecare incearca ce cred ca e mai bine, din suma experientelor lor, intr-o bula de confort. Sunt oameni care nu cred ca exista altceva decat timpul si spatiul asta, asta nu inseamna ca nu ar vrea daca ar sti, ci doar nu cunosc, nu au experimentat si altceva. Cand multi se opresc la ideea ca un vis e doar un vis, sunt oameni care in visele lor fac minuni si descopera lucuri.
Incearca sa citesti niste carti sau uita-te la cateva video-uri despre alte stari de constiinta, REM, NDA, discutii intre neurologi si filozofi etc.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Am zile in care totul e bine și am zile in care e întuneric rău..."

Se spune ca starea ta este influențată de gândurile tale, de mintea ta. Gândești pozitiv, primesti pozitiv. Trebuie doar sa crezi in asta happy.

Cât despre " dar sunt conștient ca suicidul nu este o soluție"...

Chiar nu este. Fiindcă eu te pot lua la palme și pe lumea cealaltă tongue.

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.

| StrongHeart explică (pentru NarcoticiiAnonimi):

E veche intrebarea, sunt liber ca pasarea cerului de atunci, nici macar alcool sau tutun nu mai consum de ceva timp.
Nu stiam ca exista AA si la noi. Dumnezeu sa va ajute in ceea ce faceti!

| NarcoticiiAnonimi a răspuns (pentru StrongHeart):

Exista Narcoticii Anonimi, NA. Da. Ședințe online și ședințe fizice. Ne bucuram ca ești bine. Take care.

| 123anneta a răspuns:

Ce este mai important în cazul tău este să știi să vrei schimbarea.Ai scris multe cuvinte care nu te duc departe de realizare.Ai încredere în tine și speranță în Dumnezeu și vei reuși. Succes