| davilla a întrebat:

Cum scapi de frica de responsabilitate?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Responsabilitatea se referă la relația cu ceilalți. Dar și față de viața ta. Robinson Crusoe din roman e complet singur pe insulă, iar până e singur își asumă responabiltatea vieții lui. În Copii căpitanului Grant, de Jules Verne, un tânăr de 15 ani își asumă conducerea unei corăbii. Astfel, poți găsi o sarcină, o activitate mică pe care să ți-o asumi, să o execuți. Astfel se educă responsabilitatea și se elimină frica.

| gemeni6226 a răspuns:

Cunoscindu-te si stiind ca esti capabil sa indeplinesti ceea ce urmeaza sa faci. Daca esti sigura pe tine in ceea ce faci, in ceea ce iti asumi ca duci la buna indeplinire.Asa este de exemplu munca pe care o faci, daca stii ca esti buna in meserie nu-ti mai e frica.Sau daca stii sigur ca iubesti omul cu care vrei sa intemeiezi o familie nu-ti mai e frica sa faci pasul ci din contra o doresti sa faci cu ardoare.

| Ineys a răspuns:

Chiar depinde despre ce fel de responsabilitate vorbim. Una e sa ai grija de un caine si sa fi responsabil, alta e sa ai in grija o companie, ca CEO si sa fi responsabil.

Deci, ce trebuie sa faci si te sperie asa rau?