| Simina_Mădă_1986 a întrebat:

Cum se calculeaza media semestriala? [ma refer la toate materiile]

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Aduni notele la toate materiile, inclusiv nota la purtare. Imparti apoi la totalul obiectelor (+purtarea).

5 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Aduni toate mediile si purtarea si imparti la cate materii sunt + 1 (purtarea)

| Kasia a răspuns:

Aduni toate mediile si imparti suma la nr materiilor

| AleexNC a răspuns:

Aduni toate mediile si imparti la cate materii sunt. Funda? puppy dog eyes

| georgiana500 a răspuns:

La materile la care nu se dau teze se calculeaza cu ajutorul medii aritmetice, de exemplu ai 7, 9, 9, 6 media=7+9+9+6/4=7.75 se va rotunji si tit va da 8, dar la materiile la care se dau teze se calculeaza astfel, media aritmetica a notelor inmultit cu 3 plus 8 totul impartit la 4, exemplu notele sunt 7, 9, 9, 6, iar nota la teza 8. Media = [(7+ 9+9+6) / 4 *3 +8]/ 4 = (7.75 *3 +8)/ 4 = (23.25+8)/4 = 31.25/4 = 7.81 si se va rotunji la 8. Sper sa iti fiu de ajutor, funda te rog!

| amelyyy a răspuns:

Pai sa zicem ca ai 3 materii :romana mate si fizica.La romana ai 9 la mate 8 si la fizica tot 8 aduni 9+8+8=25:3(pentru ca sunt 3 materii)=8,(3) in fine eu am luat doar 3 materii tu ai mai multe sper ca te-am ajutat.