| Vasilescu_Radu_2003 a întrebat:

Cum se calculeazaa un numar la putere negativa?

Răspuns Câştigător
| 393Dan a răspuns:

Am observat ca ti-au sters intrebarea precedenta. N-aveau de ce, ca nu era tema de acasa. Cereai doar o explicatie.

Puterea negativa ti-o transforma in fractie.
X la -1 e 1/X la puterea 1 si este egal cu 1/X.
X la -2 e 1/X la puterea 2 [doar X-ul ramane la puterea 2, nu toata fractia in intregime].
2X la -3 este egal cu 2 inmultit cu 1/X la puterea 3, care este egal cu 2/X la puterea 3.

Sper c-am lamurit bine, pe intelese.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Un număr la puterea negativă reprezintă inversul acelui număr la aceeași putere pozitivă. Adică x^(-y)=1/x^y
De ce e așa? Pentru că din câte știi (1/x)*x=1. 1/x e inversul lui x.
Ca să obții 1 ținând cont de exponenți îl poți scrie pe 1/x ca x^(-1) și obții x^1*x^(-1)=x^(1-1)=x^0=1
Deci prin inversul lui x înțelegem 1/x sau altfel spus x^(-1).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un numar la putere negativa se calculeaza inversand baza, iar exponentul devine pozitiv.
De ex: 2 la puterea -1 = (1/2 ) la puterea 1
sau
3/4 la puterea -2 = (3/4) la puterea 2