| Nemessys a întrebat:

Cum se faca ca daca folosesti forma de plural a verbelor intr-o conversatie cu o persoana mai in varsta decat tine, dai dovada de respect?

Adresarea cu,, dumneavoastra" sa zicem ca merge, dar sa adaugi forma la plural a verbelor, atunci cand vorbesti cu O SINGURA persoana, mi se pare... ciudata. straight face

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi se pare irelevantă chestia asta. Eu unul încurajez puștii să îmi vorbească la per tu și voi continua să fac asta și câteva zeci de ani mai târziu. Respectul înseamnă cu totul altceva. Plus că el se câștigă, nu e un drept. Am dat peste niște bătrâni cărora mi-ar fi silă să le dau și o flegmă, ce să mai zic de respect.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys explică (pentru Bacemi):

Trebuie sa respecti batranii! laughing)
Ca,, asa se face". Chiar daca un batran te injura de morti de mama si de tata pe la spate, tu tot trebuie sa-l respecti DOAR PENTRU CA ESTE MAI IN VARSTA! Si mai ales daca nu ii dai,, buna ziua" esti un pusti, prost. needucat, parintii nu au stiut cum sa te educe, mai ales ca o sa ajungi vai de capul tau. Cam asta este parerea batranilor fata copii care nu le zic,, buna ziua".Si ma refer la vecini. Bine. la oras ca la oras. dar la tara. Pfff. daca nu dai buna ziua la nea' vasile iti iei o bataie de la maica-ta. Vai vai vai. Atat de... f*ck tap e chestia asta. Nu zic ca este rau sa saluti dar... vrei sa saluti? Ok. Nu vrei. da-te dracu.

| Nemessys explică (pentru BunaAll):

Exact. De ce sa-l respect pe unul doar pentru ca este batran, cand el nu ar da doi bani pe respectul meu? Acum nu zic ca trebuie sa-mi dea un leu de fiecare data cand ii zic,, buna ziua". Dar, nu vad de ce as face-o. Si la fete merg pe aceeasi idee. De ce sa respect o fata DOAR pentru ca este fata. Eu nu am auzit niciodata de,, respectul fata de un baiat" DECI NICIODATA! Asa. la batrani de ce trebuie sa ii respect doar pentru ca au o anumita varsta? Si apropo. daca sunt mai batrani asta nu inseamna ca sunt mai destepti sau cu mai multa experienta de viata decat mine sau ca ar trebui sa ascult de sfatul lor.

| Bondarel99 a răspuns:

Așa e de bun simt di așa considera toată lumea ca este de bun simt.
Nu e ciudat, întotdeauna a fost așa (probabil)...chiar scrie și in cartea "Codul bunelor maniere".

| Freya1 a răspuns:

Da si mie mi se pare ciudat dar functioneaza daca persoana este mai "masiva" esti politicos dar bati si un apropo laughing

| Nemessys explică (pentru Freya1):

Bine punctat! rolling on the floor

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

laughing Poate pentru asta s-au inventat

| Nemessys explică (pentru Freya1):

Cine mai stie de unde a aparut si prostia asta. laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

winking

Răspuns utilizator avertizat