| GraveDigger91 a întrebat:

Cum se invata cel mai usor limbile straine.Ce limbi straine se cer/se vor cere. Cu ce ma ajuta sa stiu limbi straine, care e cea mai grea limba de invatat

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca vrei sa te angajezi in domeniul traducerilor, cel mai bine ar fi sa inveti o limba asiatica (chineza, japoneza) sau nordica (norvegiana, suedeza, finlandeza). Astea se cauta mai mult, dar iti recomand una nordica pentru ca e mai usoara.
O limba straina nu se invata usor, cel mai eficient mod e sa o vorbesti cu cineva, apoi sa citesti foarte mult si sa asculti.

Cea mai grea limba de invatat s-a dovedit a fi tailandeza pentru ca are un sistem de scriere extrem de complicat.

| RAY a răspuns:

Recomand sa asculti aceste sfaturi https://wir-lernen-deutsche-sprache.blogspot.com/
video e in engleza, ofera multe sfaturi bine, ea e poliglot singura a invatat multe limbii

| sierra1 a răspuns:

"Cum se invata cel mai usor limbile straine" - conversație, lectură, ascultare, scris

"Ce limbi straine se cer" - e bine să știi ORICE limbă. Cu cât știu mai puțini o anumită limbă (excepție nativii) cu atât e mai ușor să valorifici cunoștințele căpătate

"care e cea mai grea limba de invatat" - aia care nu se lipește nicicum de tine

| Tpuist a răspuns:

Doar engleza, spaniola și chineza se merită pentru că sunt cele mai vorbite.

| homosapiens a răspuns:

Cu duolingo duuh.
Engleza intotdeauna.
Cea mai grea limba cred ca e ebraica.