| juniper a întrebat:

Cum se numesc sariturile alea pe care le fac oamenii, ca si la gimnastica, se apleaca si stau cateva secunde pe maini, apoi se imping si aterizeaza super? Cum as putea face asta?

3 răspunsuri:
| juniper explică:

Nu ala. Cum face Jackie Chan si la desene animate, ca la Kim Possible.

| CatalinMG a răspuns:

Parkour happy Este cam greu sa ajungi sa faci asta dar te poti uita pe youtube la cateva tutoriale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salturile acelea se numesc flicuri. Se pot executa cu picioarele desfacute in spagat (mai simplu pentru fete, mai greu pentru baieti) sau cu picioarele apropiate. In general pentru salturile ce necesita sprijin IN MAINI iti trebuie forta si o coloana destul de elastica pentru a nu trosni cand picioarele ti se dau peste cap.
Ca sa ai forta in maini trebuie sa faci flotari regulat (de preferat zilnic sau macar de 2 ori pe saptamana) dar nu un numar neaparat, cat simti tu ca poti (pentru inceput ar fi ideal 20 de flotari si pe parcurs mai adaugi, dar daca nu rezisti nu te forta).
Pentru o coloana elastica trebuie sa faci cat mai multe poduri si in special podul de sus (la perete sau fara sprijin). Dupa ce reusesti, fa podul de sus de cateva ore pe zi (dupa cateva rotiri de bazin ca incalzire) - ajuta atat abdomenul dar si elasticitatea coloanei.
Apoi incearca si tu niste exercitii mai 'elementare', cum ar fi rostogoliri (daca nu te poti rostogoli in fata si in spate nici gand sa faci vreun flic, rostogolirile sunt cel mai usor element de rasturnare din gimnastica). Apoi poti incerca standul in maini, este primul element de forta ce se invata la gimnastica (surse sigure, caci sunt o fosta gimnasta tongue). De preferat sa incerci prima data la perete.
Dupa ce ai reusit sa faci standul in maini si podul de sus destul de bine, incearca roata. Iti da multa siguranta si este primul element in care corpul ti se rasuceste cu sprijin in maini, asemenea flicurilor (singura diferenta e ca la roata te rasucesti lateral si la flicuri in fata sau in spate).
Dupa ce faci toate astea, poti incerca flic-urile - tehnica e destul de simpla : iti pui mainile pe podea si te ridici in maini, dupa care iti indoi picioarele si ti le dai pe spate, pana aterizezi in pod. Asta se numeste un flic flac. Dupa ce il poti face, incearca sa "salti" din maini atunci cand picioarele ti se dau pe spate, incearca sa ti le iei de la pamant cand picioarele aproape ating podeaua; asta creeaza faza de zbor, adica te-ai desprins putin de sol atat cu mainile cat si cu picioarele.
Sfatul meu e totusi sa consulti pe cineva specializat in gimnastica sa te ajute, pentru ca flicurile SUNT periculoase - spatele iti poate trosni sau poti ateriza pe spate, sau poti avea surpriza ca mainile tale nu iti pot sustine greutatea cand esti in mijlocul zborului.
Bafta