| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se poate modela caracterul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracterul se poate modela, pe cand temperamentul nu deoarece e innascut! Eu mi-am modelat caracterul invatand sa-i ascult pe ceilalti deoarece recunosc ca inainte nu faceam asta! Am citit foarte multe carti si am ascultat muzica clasica, bisericeasca(poti asculta ce vrei tu, dar eu iti povestesc ce am facut). Cand eram micuta ascultam rock, iar acest lucru ma influenta negativ(nu am nimic cu persoanele carora le place acest gen de muzica).Cel mai important e ca mi-am impus ca pot face tot ce vreau.Am scris o lista cu lucrurile pe care le-am vrut si m-am tinut de ele, le-am respectat intocmai! Cand respectat ceea ce mi-am impus am avut o satisfactie, iar in acest fel eram motivata sa continui! Totdeauna mi-am spus ca POT orice si am tot repetat. Daca spui ca NU poti, crede-ma ca pana la urma asa va fi! Spune ca voi vedea, voi incerca si o sa fie bine! Eu m-am si rugat in timpul asta.Dar crede-ma ca citind iti vei dezvolta abilitatile de comunicare.Nu uita sa-i asculti pe ceilalti chiar daca e greu si iti vine sa raspunzi cu aceeasi moneda celui caruia te enerveaza.Pe mine cand ma enerveaza cineva numar in gand si ma linistesc, ii dau dreptul la replica, iar apoi imi spun si eu punctul de vedere intr-un mod civilizat! Crede-ma ca daca tu vorbesti calm cand ceilalti "urla" la tine isi vor pune semne de intrebare fiindca ei se asteapta sa procedezi la fel! Sper ca ti-am fost de folos!

0 răspunsuri: