| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pronunta corect? crez sau cred.

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Daca e vorba despre verbul "a crede", corect este "cred".

| Malvina24 a răspuns:

Cred!

| OanaG a răspuns:

Cred

| Hombre a răspuns:

Ca de obicei ''april'' nu mai lasa nimanui un cuvantel de spus.

| dyddyyyx18 a răspuns:

A crede: eu cred, tu crezi, el/ea crede, noi credem, voi credeti, ei/ele cred. tongue laughing

| adyth a răspuns:

Pe langa ce au spus ceilalti
"crez" poate fi si regionalism folosit la persoana a II a "eu crez" tot cu sensul de "a crede"

| adyth a răspuns:

La pers I
scuze

| Razvy197 a răspuns:

Ehh eu crez laughinglaughing. Aia spune tarani si batranilaughing. Se spune corect in vremea noastra cred

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Crez este un termen popular. iar nou la oras spunem cred...
cred este mai folosit in limbajul unui om decat crez

| danycsbraila a răspuns:

Cred

| iuliancico a răspuns:

Crez mai mult ca sigur ca e credwinking

| dia_2587 a răspuns:

Cred, asta e forma corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred

| ionikutza a răspuns:

Corect in limba si literatura romana se pronunta,, cred".,, Crez" se zice la tara nici pe acolo nu se mai zice asa. Dar foarte bie ca ai intrebat ai aflat ceva nou. Sper ca ti-am fost de ajutor!happy