| anonim_4396 a întrebat:

Cum stii care telefon e replica si care e original?

Răspuns Câştigător
| JustMeFlory a răspuns:

@nony telefoanele Nokia luna au avut ff multe replici.In general cele scumpe:-)

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

laughing.Singurul telefon care am auzit ca s-a falsificat este Iphone.In rest nu cred ca se merita sa falsifici oricare alt telefon.Pentru ca sunt prea ieftine si nu merita deranjulwinking

| JustMeFlory a răspuns:

De obicei iti dai seama dupa cat il tine bateria si dupa cat de bine si de tare se aude(atunci cand vorbesti la telefon, sau asculti muzica)daca nu are semnal ca-lumea, desi ar trebui si daca se inchide fara motiv! Daca are aceste probleme este facatura.

| adi_7507 a răspuns:

E simplu - il cumperi de la magazin si nu de la tiganii de pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am obs k sunt si multe si de la nokia n95.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M ati umplut de informatzi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand baga codu *#06# ca sa iti arate imei
la original are doar un singur imei, iar la replica are 2 imei-uri, si vezi sa corespunda imeiu de pe spatele telefonului cu cel care ti-l arata dupa ce bagi codu.
Asta e cam sigur sigur.
Pe urma vezi si tu pe la conexiuni dupa cum te-ai uitat si tu prin manualul de utilizare sa le aiba pe toate:bluetooth, usb, wlan, etc si alte conexiuni de la el. Daca nu are niciuna din astea sau doar bluetooth sigur e replica.
Mai verifica si alte coduri *#0000# unde iti arata cum se cheama tel. dar mai apare si la replica, dar nu la toate' *#war0anty# la asta iti arat imei, cate ore sa vorbit, cand e fabricat oricum mai multe, la replica nici nu il recunoaste codu, il ia doar asa ca si cum vrei sa apelezi.
Sper ca o sa va ajute sfaturile mele!
pe curand!