Întrebare recomandată | Florentina_Mariana_1996 a întrebat:

Cum te poți lăsa de fumat? Am incercat, dar mai mult de o zi nu pot sa stau, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

VOINNTA
MOTIVATIE
AMBITIE
VOINTA.Faci mai multe biletele din alea care se lipesc de un capat cu mesajul,,NU MAI FUMEZ' Le lipesti in diferite locuri; baie, bucatarie, pe si in frigider, birou, poseta.Nu ascunde pachetul de tigari, ci pune si acolo un biletel.,, NU PUNE
MANA''
MOTIVATIE.Fa rost de cutie cu capac cum ar cea de la pantofi.Cu ajutorul cater fa gaura in cutie atata cat sa incapa o banconta, Pune acolo suma alocata unui pachet de tigari timp de luna sa zicem. Cand si daca vei deschide cutia vei constata ca ai adunat o mica avere cu care iti cumperi ceva cu adevarat de folos si o poti considera ca pe rasplata.
Evita persoanele care fumeaza si poarta asupra ta bomboane

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie doar să-ţi doreşti cu adevărat.

Poate te vor ajuta şi discuţiile de aici:
http://www.tpu.ro/......ma-tigara/

| Drimmero a răspuns:

Ambitie,, ambitie

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Citeste o carte - In sfarsit nefumator - Metoda usoara a lui Allen Carr. Gasesti pdf.

| vocea a răspuns:

Poti inlocui tigarile cu :
- cipsuri
- covrigei
- saratele cu chestii din astea

Dar ori cum nu te poti lasa de odata :
In fiecare zi fumeaza cu cate una mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu vointa, constientizeaza ca nu-ti aduc nici un beneficiu tigarile. Doar arzi banii aiurea pe un lucru care-ti altereasa sanatatea. Poti sa iti pui banii pe care ii dadeai pe tigari intr-un borcan si sa-ti iei dupa un timp ceva ce-ti doresti. Nu ceda tentatiei, daca cineva iti ofera o tigare nu face compromisuri. Trebuie sa vrei cu adevarat ca sa si reusesti.

| NotMyFault a răspuns:

Inlocuieste fumatul cu altceva. De exemplu, de fiecare data cand vrei sa fumezi fa 20 de genuflexiuni sau bea un ceai. Daca nu merge nici așa, baga-ti țigările in lapte, lasa-le la uscat, iar dupa fumeaza-le. Daca nici gustul asta nasol nu te face sa te lași esti un caz pierdut.

| Marian1001 a răspuns:

Gandeste-te ce tip de fumator esti, care sunt momentele din viata in care simti nevoia sa aprinzi o tigara si motivul pentru care o faci. Acest proces de reflectie te va ajuta sa identifici ce recomandari, tehnici ori terapii sunt cele mai potrivite pentru tine. Consulta medicul. Mergi la medicul de familie sau la un specialist care iti poate spune cum sa te lasi de fumat. Doctorul iti poate prescrie un tratament medicamentos care te va ajuta sa depasesti aceste momente dificile. Mai poti apela si la guma sau plasturele cu nicotina, sprayul nazal, tigareta electronica sau anumite comprimate masticabile.

| Florentina_Mariana_1996 explică:

Daca e cineva sa o ia in gura ăla ești tu nu ți-a cerut nimeni ție parerea

| Paul567 a răspuns:

Daca nu reusesti prin vointa poti incerca alfel.trebuie sa pui intr-o sicla de 0, 5L doua lingurite de bicarbonat de sodiu amesteci bine compozitia si de fiecare data cand sim ti nevoia de a fuma clatesti gura cu o cantitate mica decompozitie
P.S. am spus lingurite nu linguri

| Alexandra0212 a răspuns:

Vezi ca face reclama la TV, parca pe PRO TV un spray(un fel de bricheta)iti dai un puf in gura si uiti de tigari.Credema,am vazut de nenumarate ori.
Funda?

| Alexandra0212 a răspuns:

Face reclama pe PRO TV sau alte posturi la un spray, Nicorette(parca se numea).Un pus in gura si scapi de dorinta de a fuma.
Funda?

| Cristi_Cristi_1990 a răspuns:

Buna Florentina, din pacate nici eu nu ma pot lasa, dar o solutie ar fi sa iti faci un obicei si cand iti vine sa fumezi de ex: mesteci guma ta preferata... important e ca fiecare ora in care nu fumezi este un record pentru tine insuti!