| anonim_4396 a întrebat:

Cum v-a influențat viața numele pe care îl purtați?

Eu am un nume destul de rar întâlnit, personal nu mai cunosc pe nimeni cu numele acesta și chiar cred că acest lucru mi-a influențat viața și a avut o contribuție la ceea ce sunt eu. Când auzim un nume, de multe ori avem anumite stereotipuri și preconcepții bazate pe ce știm(sau doar din auzite). Când auzi de numele Victor să zicem, asociezi cu un Victor pe care-l cunoști.
Numele meu mi-a oferit într-un fel oportunitatea de a nu trebui să înfrunt aceste prejudecăți, deoarece persoanele cu care am interacționat nu mai cunoscuseră pe cineva cu acest nume ca să mă asocieze cu el. Astfel că singura lor percepție legată de acest nume este creată de mine. Desigur sunt și multe părți negative, dar vreau să vă las pe voi să spuneți perspectiva voastră! big grin

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Numele de familie ma deranjeaza, poate mi-l schimb dupa numele tatalui ca sa rimeze mai bine (numele de familie e din partea lui)

| Ofiintă a răspuns:

Numele meu nu se termină cu a, si nu este nici Carmen.
Oamenii tind să adauge un a la final, din pură obișnuință.
Imi place numele meu, mă reprezintă.
Asta este tot ceea ce contează happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca sunt la fel de norocoasa ca si tine, fiindca si eu am un nume rar pentru Romania, iar in Australia nici nu-l pot pronunta corect, asa ca se foloseste o prescurtare a lui.

| Drimmero a răspuns:

Nu m-a influentat cu nimic, am un nume oarecum comun dar mie-mi place. Pe la scoala mai erau colegi cu numele asemanator, gen cateva litere in plus sau minus si ne mai confundau. Atat doar ca mi s-a mai spus ca am fata de alte nume, ce-o mai fi insemnand si asta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea mi-a influentat viata numele.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

| Mădă0611 a răspuns:

"Iti dai seama cate persoane nu iti plac doar atunci cand trebuie sa alegi numele copilului tau". laughing)

Nu cred ca mi-a influentat viata in vreun fel. Numele meu e Madalina, si pana la liceu toata lumea imi zicea Dina (fratele nu putea sa pronunte Madalina si zicea Dina... confused, macar de zicea Lina (Lina cea razboinica devil, mi-a zis unu "nu esti deloc lină", pățăști!), mno, si de aici unii imi zic Adina, chiar Diana sau Dana confused wtf!? Cum sunt stanjenitoare momentele de liniste in preajma oamenilor cunoscuti, gen colege de munca, tot timpul spun o gluma, o povestioara, un citat, incat nu se uita lumea cu frica la mine, desi uneori cand ma prezint spun "Madalina. Madalina Manole, fara Manole". laughing

| Meme10Meme a răspuns:

Eu am un nume comun, dar as fi vrut sa ma cheme Liviu=]]]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este interesant si logic pe de o parte ce spui tu, insa acest scenariu nu s-a intamplat si in cazul meu. Am un nume comun, Claudiu, n.a avut nimeni nimic de reprosat sau comentat despre acest nume si nici nu cred ca s.au gandit ei la vreo personalitate. Doar unul mi-a zis "ce nume frumos ai, de smecher", si asta pentru ca il chema si pe el la fel laughing. Nu vrei sa ne comunici acest nume rar intalnit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de răspuns. Aș prefera să nu, pe TPU. Nefiind mulți cu acest nume, dacă e cineva care mă știe pe aici o să mă recunoască imediat. Și aș vrea să separ activitatea de pe TPU de restul cunoștințelor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum personalitatea ta este diferita fata de a celorlalti, esti mai conservat, mai informat si alegi cu atentie ceea ce comentezi. Si poza ta ar putea fi un reper, din cate stiu e facuta de tine. Ma gandesc ca poate e de prin zona iar combinat cu personalitatea ai putea fi usor "depistat" de cunoscuti. Anyway, iti respect decizia, este una corecta si stiam ca imi vei raspunde astfel dar mi.am incercat norocul.

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate te vor asocia cu acel imparat roman=]]]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele meu este un nume special...nu pentru că ar fi rar, este un nume destul de întâlnit în țara noastră, însă pentru faptul că Dumnezeu mi l-a ales. El semnifică "urmaș al Lui Hristos" și cred că este una dintre cele mai frumoase semnificații pe care le-ar putea purta un nume.
O să sune narcisist, dar îmi iubesc nespus de mult numele...pentru că Îl consider un dar de la Dumnezeu și îmi amintește cine sunt prin har, că sunt "iubită prin har" (ceea ce exprimă și numele de utilizator de aici).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cea mai tristă semnificație. Ai și tu o personalitate?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce tristă?