| WizzArd3344 a întrebat:

Cum va explicati faptul ca unele persoane de rand fac atatea infractiuni (talharii, furturi) au bani, lucruri scumpe si nu patesc nimic, nici din punct de vedere legal nici sa loveasca 'karma'. Iar altele daca au furat un ac patesc lucruri atat de grave?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu știu care sunt exemplele tale.
Pot să îți pun în comparație două persoane, un hot de cartier și un "pește".
Hoțul sparge geamul magazinului cu camere de supraveghere, fură țigări și e prins fumând la 300m de magazin, cu cartușul la el = pușcărie, pentru că există absolut toate dovezile posibile, iar persoana are antecedente.
Celălalt manipulează fete materialiste, le îndrăgostește de el, le duce la produs, le mai dă câte una peste cap, face mii de euro pe lună, iar fetele se complac în situație.
Dpdv legal, proxenetul este curat, nu există acuzații la adresa lui, chiar dacă se vede cu ochiul liber ce face.
Așa funcționează justiția, pe probe și articole de lege. Interlopii nu sunt prosti, știu să stea departe de rahaturi. Dresează fraieri din cartier, să intre ei în rahat, la nevoie.
Dealerii de substanțe nu ies pe stradă să le vândă, trimit un fraier care crede că ajunge smecher lucrând pentru smecheri. Dacă e prins prostu', interlopul e curat, nu știe nimic. Fraierul e dresat să nu îl toarne, ajenții n-au nici un interes să îl interogheze ca în filme.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este bine sa îi invidiezi, deoarece Dumnezeu stie ceea ce au facut ei si prin ce moduri ne cinstite sau imbogatit, si îi va pedepsii in curînd

| Drimmero a răspuns:

Au influenta politica si coruptia e rupta din rai.

| WizzArd3344 explică (pentru Drimmero):

Da, insa ma referam persoanele de la comune, de exemplu, care fac mismasuri si care nu au treaba cu politica. Pur si simplu nu patesc nimic in ciuda infractiuniilor.

| Drimmero a răspuns (pentru WizzArd3344):

Crezi tu ca nu au treaba cu politica, pe la comune/sate toti se cunosc intre ei, toti sunt prieteni cu primarii, politia acolo, o intreaga retea de hoti care nu se deranjeaza unii pe altii.

| Freya1 a răspuns:

Un tâlhar/hot profesionist deja a plătit pentru o fapta doua pana sa reușească sa fie profesionist. Dupa normal ca e prins mai greu spre deosebire de un începător.
Iar pana la karma, te mănâncă sfinții.

| LordCristobal a răspuns:

Pai sunt hoti foarte priceputi care stiu sa isi ascunda urmele.Sau sunt oameni cu bani multi si influenta mare.
Dar karma nu iarta pe nimeni, mai devreme sau mai tarziu va veni si peste ei.