| BadAngel3 a întrebat:

Cum vedeti oamenii care spun ca nu-si vad viata fara durere? Am intalnit multe astfel de persoane, iar eu pur si simplu nu inteleg. Le place durerea?

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Si-o provoaca sau sunt constienti ca exista in tot si toate?

| J0B0MAT a răspuns:

Durerea e folositoare. De exemplu, pui mâna pe ceva încins şi simţi durere, lucru care te face să nu mai pui din nou mâna fără protecţie, te doare stomacul mergi la doctor pentru a vedea dacă ai ceva ce necesită operaţie sau un anumit tratament. Şi ar fi multe exemple, dar ideea e că durerea ne ajută să ne protejăm de factori dăunători.
Ştiu că există o boală în care persoanele nu au simţul tactil şi nu pot simţi absolut nicio durere şi spunea cineva care suferă de boala asta că trăia mereu cu spaima că poate avea vreun os rupt sau poate face vreun infarct fără să poată simţi şi trebuia să meargă periodic la doctor pentru verificări.

| WaterDrop a răspuns:

Sunt niste persoane destepte, pentru ca fara durere nu exista placere.Nu putem fi constienti de una in absenta celeilalte.

| Deaad a răspuns:

Durerea face omul mai puternic.
Si nu exista om care nu sufera sau care nu a suferit.Sunt o parte din viata noastra; greutatatile, suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este vorba despre durerea fizica, Angel, ci de durerea, suferinta sufleteasca.Aceasta e purificatoare, te ajuta sa evoluezi spiritual. Daca nu ai suferi(nu te.ai intalni cu durerea), nu ai recunoaste binele, bucuria.

| DeathOfDreams a răspuns:

Da, suntem masochiști.

| Jimtheghost a răspuns:

Nu le place, dar probabil a fost atat de multa si fara incetare incat s-au onisnuit cu ea si li se pare ca ceva nu e ok daca nu sufera. E ceva ce face parte din fiinta lor si vad viata prin acea perspectiva la care e extrem de greu de renuntat.

| RagnarokR a răspuns:

Acuma au si eu prima data de chestia asta

| FataȘarpe a răspuns:

Well. Dupa o vreme nu o mai simti, dar esti amortit ca un cadavru, lol laughing Dar momentele cand te simti viu. Nu sunt dese dar sunt mirifice, nu am cuvinte sa descriu fericirea pe care o simt cand sunt "vie". Pacat ca de obicei tin putin si sunt urmate de o suferinta de 10 ori mai rea.