| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi s-a parut evaluarea nationala de anul acesta, cei de a 8-a?
La subiectul 2, ex. 5 si 6 am despartit fraza in propozitii, am subliniat predicatele si am incercuit elementele de relatie. Credeti ca se considera semn? (Chestia asta cu semnele mi se pare o tampenie, sincer) Ce s-ar intampla daca imi anuleaza lucrarea?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La exercițiul 5 și 6 fix aia trebuia sa faci =) aia înseamnă să ne anuleze lucrarea la toate clasele de a 8 a lol

| deix001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi că nu ai voie să încercuiești și să subliniezi. De asta zic.

| anonim_4396 explică (pentru deix001):

La exercițiul 5 trebuia sa despărți fraza și toate alea pe ciorna, iar pe foaie de examen sa transcri doar propoziția principala și secundara și la 6 trebuia si sa o despărți.

| Noelsafta a răspuns:

Si eu am dat astazi examenul si, din cate stiu, acele semne se considera distinctive(chiar daca mi se pare o prostie) si risti sa ti se anuleze lucrarea. Daca acest lucru se va intampla cred ca nu vei mai putea intra la liceu sau ceva. Nu vreau sa te sperii, incearca sa te rogi ca sa mu cumva sa ti o anuleze. Poti intra si la intrebarea mea, deoarece am un caz destul de asemanator si sper dim tot sufletul sa nu mi anuleze lucrarea