| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare că sună "Easter worshippers"? laughing
e corect politic? :d

8 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Urmează winter holiday celebrationists și christmas present lovers, dar cred că mai degrabă prima variantă, fiindcă și christmas poate fi ofensator la o adică

| Hammurabi a răspuns:

E o formulare care se uzitează.
Nu e nimic ofensator sau politically incorrect.
O folosea și Obama în discursuri.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Păi a ajuns să le fie rușine să pronunțe cuvântul 'creștin'?laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Face parte din "neutral vocabulary" folosit tot mai des, dar nu are conotație ofensatoare.
Sau poate există non-creștini care sărbătoresc Paștele? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Dar n-am zis că e ofensator.
am zis doar că e cam penibil să ajungi să folosești termenul ăsta.

| AC4S4 a răspuns:

Măcar n-au ofensat pe nimeni... față de exprimările președintelui Iohannis asupra votanților săi (fanatici, infatuați) e chiar bine.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

De fapt, chiar e o discriminare rolling on the floor
https://twitter.com/HolaKonichiwa/status/1120453363295039488

musulmani nu se feresc să spună
creștini da

| Steregoi a răspuns:

Da. Nu dpdv al Lui Dumnezeu.