| Mario1994 a întrebat:

Cum vi se pare iarna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Frumoasă întrebarea ta.

Iarna e un anotimp frumos cand stai la căldură și privești pe fereastră cum ninge sub lumina felinarelor seara sau ziua pe un cer senin cu un soare cu dinți pitit pe undeva după niște norișori clari și albi ca neaua.

Pe de altă parte, când ești subțire îmbrăcat și ud la picioare, parcă nu îți mai place. Nici căldurile toropitoare nu sunt sănătoase, nici iernile năprasnice. Natura nu prea mai are echilibru, din nefericire. E frumoasă iarna, cu poveștile ei, cu sărbătorile ei, cu simbolurile și poeziile ei. E frumos covorul ăsta alb de fulgi, pătura imensă de un alb ascuțit, tăios și rece, strălucitor.

Acoperă murdăria străzilor, îmbracă în straturi de pudră copacii, dezinfectează natura, o mai curăță un pic, îți creează iluzia de spațiu și multe altele, dar provoacă și tot felul de sensibilități care îți afectează sănătatea. Sunt oameni care sunt deranjați de excesul de alb și poartă ochelari de soare, sunt oameni care sunt deranjați de excesul de spațiu pe care îl dă iarna și au fobii în sensul ăsta, multe animale care trăiesc pe stradă suferă sau mor pe un astfel de anotimp, oamenii care locuiesc la curte au mai multe de indurat, au nevoie să se ocupe de lemne, de animale și de îngrijirea acestora, drumurile la țară sunt riscante, drumurile la oraș iarăși sunt riscante, drumurile la farmacie parcă sunt mai lungi, suferințele se accentuează, stările de spirit sunt influențate în sens negativ comparativ cu verile dulci și calde ca un compot proaspăt, oamenii care trăiesc pe străzi au de suferit, se îmbolnăvesc și mai tare, suferă de frig sau mor din cauza lipsei de căldură și hrană pe care nu și-o pot procura din natură cum și-o pot procura toamna sau vara când pot scutura un pom fructifer și se pot bucura de roade.

E și vitregă, dar e și frumoasă.

Cu drag.

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu-i ca vara!

| RAY a răspuns:

Foarte blanda, bine inca mai poate veni frigul, ninsoarea, pana acum a fost calduroasa, doar bruma in rest nici vantu nu bate nici nu ninge nici nu e frig, nu-mi place cheata

| Drimmero a răspuns:

De cacao, ma deprima cand vad cerul cenusiu si vad frigul ala ca vine, sunt iubitor de caldura si vara, cel mai frumos anotimp e vara de departe, nici primavara nu e nasoala.

| Celcestietot a răspuns:

Aerul este foarte rece și îngheți imediat față de alte ierni.

| Nemessys a răspuns:

Naspa.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

De ce e nașpa, dragule? big grin

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Pentru ca inainte iarna reprezenta pentru mine perioada in care am zapada si ma pot da cu sania happy + ca vine mosu. Acum ca am crescut, zapada 0 iar de mosu' nu mai zic. happy So. f*ck winter. E ca o toamna doar ca e mai frig. A da. plus minunatele,, sarbatori" care singura mea bucurie ar fi faptul ca-s liber. In rest, urasc falsitatea aia de genu,, hai sa fim mai buni / fericiti de sarbatori". Frate... poti sa fii si sa faci ce vrei tu, tot anul, nu doar in perioada aia. Multi asteapta revelionul sa se imbete si sa chefuiasca. Serios? Ce ii impiedica sa faca asta si in restul anilor?

Eu nu am bunici la care sa ma duc, dar si daca as avea, m-as duce mereu, nu doar de sarbatoriwinking pentru a-i colinda si a-i,, scutura" de bani. happy

Chestia asta cu sarbatorile, hai sa zic ca da, e ok, dar modul cum noi romanii le sarbatorim imi provoaca greata.

| gemeni6226 a răspuns:

Iarna te face sa apreciezi restul anotimpurilor, e o provocare atit pentru fizic cit si pentru psihic.Dar adevarul e ca la urma urmei cel mai frumos anotimp este cand t-i se intampla cele mai frumoase lucruri.Eu desi nu iubesc iarna totusi cele mai frumoase amintiri din viata mea se leaga de iarna:un revelion de neuitat la Brasov; si nasterea primului meu copil o fata pe data de 15 ianuarie.

Răspuns utilizator avertizat
| DarthNiger a răspuns:

O iubesc, cu toate ca sunt nascut vara, iubesc iarna la nebunie, mai ales ca verile din Romania sunt groaznice si insuportabile, iarna e ca un racoritor pe care il astepti cu fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok pentru ca sunt sarbatorile, vacanta de iarna, te dai cu schiurile, dar tot vara e mai blanao. Plus ca vara te imbraci cum vrei, iarna nu poti. Eu ador fustele, chiar si alea creion, dar iarna... decat geci, pulovere, manusi. Desi in cativa ani cred ca iarna va fi la fel de calda ca vara rolling on the floor

| BogdanM275 a răspuns:

Parcă nu mai e la fel ca în anii trecuți, și și-a pierdut mult și din farmec.