| Joker3134 a întrebat:

Cum vi se pare ideea ca nu iti trebuie facultate pentru it-ist?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Este parerea mea, atata tot. Asta pentru ca ar fi absurd. Companiile au dreptul sa-si rezerve astfel de politici. Nu este treaba statului ca Gigel patronul il angajeaza pe Gheorghe ca programator desi nu are facultate. Cum nu este treaba statului nici daca Ionel celalalt patron are ca si politica a companiei faptul ca nu angajeaza decat oameni cu diploma si atestat.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare gresita ideea.
Da da, stiu, te poti angaja fara probleme, dar facultatea iti ofera niste baze in ceea ce inseamna programare si felul de cerceta si descoperi anumite lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

De unde sa stiu eu? Tu esti ala care citeste in viitor in ceea ce priveste legile. Tu stii cand o sa fim in carantina etc

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... daca lucrezi la o firma de IT ca agent de paza, asta nu te face IT-ist. Iar pentru a lucra ca programator, iti trebuie o diploma (daca vrei sa fii scutit de impozite si alte cele) in acest sens. Asa ca de unde o scoti daca nu din facultate? Acum... se mai gasesc ei sa angajeze si asa, fara nimic. Dar daca consideri ca este ceva ok, oke big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai si... am zis eu altceva? :/

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai eu lucrez deja.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Soft dev.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce sa iti trebuiasca facultate? E treaba firmei daca tu o sa produci cod aiurea sau nu. Important e ca aia-cheie de pe la testare si QA sa fie cu studii si sa nu lase sa iasa nenorociri din firma. Gindeste-te ca niste omuleti de-astia care au invatat de pe net scot un soft de navigatie pentru avioane cu buguri. Si dupa cateva luni, pac! Citeva mii de morti ca pica vreo 20 de avioane inainte sa se prinda cineva ce se intampla.

| Wr3nch a răspuns:

Facultate nu, dar daca vrei salarii bune si joburi in firme mari iti trebuie niste certificari

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Majoritatea patronilor in ziua de azi sa stii ca nu cer o anumita facultate ci iti cer sa ai una terminata pentru posturile mai bunicele. Bine, ca dupa aia ajungi la discutia care suna cam asa ''dar aveti si experienta?'' este partea a doua.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Man...in principiu firmele de IT cer sa stii lucrul ala. Adica la un job de programator o sa vezi foarte rar sa iti ceara diploma de facultate de IT. S-au convins si ei ca foarte multi buni programatori, au invatat pe cont propriu. Daca ai sta sa-i iei pe fiecare in parte (programatori) o sa vezi ca putin au macar facultate. Au invatat de pe internet apoi au avut putin noroc sa prinda un post.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Ma indoiesc sa bage asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Este parerea mea, atata tot. Asta pentru ca ar fi absurd. Companiile au dreptul sa-si rezerve astfel de politici. Nu este treaba statului ca Gigel patronul il angajeaza pe Gheorghe ca programator desi nu are facultate. Cum nu este treaba statului nici daca Ionel celalalt patron are ca si politica a companiei faptul ca nu angajeaza decat oameni cu diploma si atestat.