| MirceaCal a întrebat:

Cum vi se pare viata de adult?

Răspuns Câştigător
| SirenicaCuMomite a răspuns:

Mişto.Îmi plac banii şi libertatea. laughing

26 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În raport cu ce? Când ești adult? La 18 ani?

| MirceaCal explică (pentru sadrian46):

Da.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru sadrian46):

Domnu' sadrian46, noi, tinerii din ziua de astazi, consideram ca adultul e cel care isi intemeiaza o familie sau cel care s-a maturizat si nu prezinta semne de copilarime (maxim de student petrecaret).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Relaxanta.
Nu m-as intoarce in scoala decat pentru orele in care chiuleam si stateam prin crasme.

| Dismally a răspuns:

De rahat, vreau copilaria inapoi big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Nu-i spune asta ca ii dai idei de pus inca 3 intrebari pe baza asta.

| MirceaCal explică (pentru Drimmero):

Diferenta e ca el are probleme de sanatate, tu esti doar un lenes incurabil

| Drimmero a răspuns (pentru MirceaCal):

Cine, Dismally? de unde stii?

| MirceaCal explică (pentru Drimmero):

A zis in alta parte.

| Drimmero a răspuns (pentru MirceaCal):

Nu stiu, insanatosire grabnica daca are probleme, multa sanatate lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

De ce e de rahat acum la tine? Ce era asa misto in copilaria unde invatai, te asculta la ore, faceai n teme, lucrai zilnic mai mult decat un adult la munca.
Stateai la mana parintilor, nu fa aia, nu aia, nu ailalta.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Orice zi venea cu ceva interesant, fie ca era afara la joaca, chiar si la scoala uneori, timpul trecea mult mai greu, se intamplau o gramada de lucruri intr-o zi obisnuita. Acum orice zi e cam la fel... Nu stiu ce varsta ai dar pariez ca si la tine va fi la fel: majoritatea amintirilor le vei avea din copilarie pana pe la varsta de 25 de ani cu aproximatie, dupa aia rar se intampla cate ceva memorabil.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Eu am 44 de ani impliniti. Nu, la mine viata a fost liniara, asa era ziua si la 16 ani si acum, exact la fel, aceleasi preocupari, doar ca era nasol cu invatatul si restul.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Multi inainte, la mine a fost mai frumos in copilarie, nu m-am stresat cu invatatul.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Da, i-am explicat lui Larianiel de ce cred eu ca voi regretati copilaria, erati mai fericiti! Erati fericiti cam continuu.
Iar la maturitate asta cam dispare si daca ai bani multi, si daca nu ai responsabilitati, pica din tonus de fapt.

| Nirvanaaa a răspuns:

Plină de probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezolantă,dar nu viața de adult este problema cu viața de acum plina de probleme cu oameni de maro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăită cu entuziasm cu suflet de copil. happy

| Morbid a răspuns:

Mult mai putin stresanta ca viata de copil.

| Drimmero a răspuns (pentru Morbid):

Erai pus sa dai cu sapa? Erai pus sa cari apa de la fantana din padure in sticle pana acasa?

| Morbid a răspuns (pentru Drimmero):

Nu eram chinuit. Dar erau examene/scoala = stres sa nu iei 4 la matematica. O data ce scapi de scoala devii liber ca pasarea cerului.eu asa vad lucrurile. Stresurile zilnice tii le faci singur ca adult. Ca ma gandesc ca nu ai 3 copii de crescut. O firma de condus si sau esti pe drumuri?

| Drimmero a răspuns (pentru Morbid):

Devii liber dintr-un anumit punct ca dupa ori faci facultate, ori te angajezi, scoala iti da libertatea aia cand esti copil ca altceva nu ai de facut, dar ciclul de adult are multe alte avantaje, dai de gustul banilor, faci ce vrei, nu mai dai socoteala nimanui, esti major si vaccinat, esti pe barba ta.

| Larianiel a răspuns:

Nu știu câți ani ai, dar îți pot spune sigur că este grea. Ai responsabilități pe care vrei, nu vrei, trebuie să le duci până la capăt. Plus că toți din jur au așteptări de la tine. Nu, nu, bucură-te de copilărie dacă ești în stadiul acela.

| Mosotti a răspuns (pentru Larianiel):

Si daca ai responsabilitati ce? Daca muncesti si ai un loc de munca bunicel si esti platit binisor, responsabilitatile sunt doar asa de forma, dai click, platesti facturile, nu e nici o problema.
Dar in copilarie era rau cu responsabilitatile, invata in prostie, teme, ascultat la ore, fa ce zic parintii, nu veni la ora aia acasa, nu te uita atata la TV, nu manca intre mese, si alte tembelii din astea.
Nu-ti iau aia si ailalta (chiar daca avem bani, nu consideram noi ca e cazu, nu conteaza ca tu ai vrea).

Si in copilarie toti aveau asteptari de la tine sa inveti cat mai bine.
Iar acum daca au asteptari sau nu au, nu te intereseaza, dar atunci te interesa, ca daca nu erai pe asteptarile parintilor era de rau.

Doamne fereste sa mai fiu copil!

| Larianiel a răspuns (pentru Mosotti):

Pfffff, ai aproape dublul vârstei mele... Personal, sunt convinsă că aș vrea să mai fiu copil o dată. Deja simt cum devin un adult morocănos...

| Mosotti a răspuns (pentru Larianiel):

Daca mai vrei sa fi copil, este okey.
Eu am impresia ca se intampla altceva si mi se pare ca am mai zis-o pe undeva, odata cu maturizarea apare o depresie naturala, o depresie mascata care te face sa nu te mai bucuri asa mult de chestii ca in copilarie.
Cum zici tu "un adult morocănos..."

Aparent nu e depresie, omu se simte normal, dar real este, a coborat putin tonusul, nu mai ai veselia aia continua din copilarie.
De asta multi din voi regretati copilaria chiar daca era cu teme, erati mai fericiti.

Asta e smecheria de fapt. De fapt nu zice lumea "eram mai fericiti mai nene, ne bucuram f mult din orice, iar acum suntem praf de fapt".
Zice ca regreta copilaria dar nu pot zice exact de ce.