| Mogiojojo a întrebat:

Cunoasteti cazuri in care unele persoane si-au schimbat culoarea ochilor in timp?

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai de ex vitiligo sau alta boala care presupune scaderea nivelului de melanina din organism (care da culoare ochilor, parului, pielii) se poate schimba culoarea ochilor dar e extrem de grav daca ajunge sa se intample asta, ochii aia nu mai sunt sanatosi deloc.

Si voluntar sunt foarte multi oameni care au facut asta, exista o interventie la nivelul ochilor care presupune implantarea unei pelicule colorate (orice culoare vrei) si ochii raman asa pe vecie (asa ar trebui), dar e riscanta, sunt putini doctori care fac asa ceva. Gasesti clipuri pe Youtube cu intreg procesul.

| RAY a răspuns:

Probabil o infectie ar putea cauza asa ceva, nu, nu cunosc, nici nu am auzit de asa ceva, desi sunt pasionat de stiinta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. nu complet dar s-a schimbat nuanța.

| Mogiojojo explică (pentru sadrian46):

Si prin ce modalitate? Am citit un caz din Statele Unite un barbat de vreo 40 de ani avea probleme cu constipatia si si-a facut spalaturi (stii de care) si zicea ca dupa a-5a sedinta ochii din caprui au devenit albastri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu cunosc un asemenea caz.
Spălăturile elimină toxinele.

| RAY a răspuns (pentru Mogiojojo):

Am citit un caz din Statele Unite un barbat de vreo 40 de ani avea probleme cu constipatia si si-a facut spalaturi (stii de care) si zicea ca dupa a-5a sedinta ochii din caprui au devenit albastri.

povesti, culoarea depinde de anumite gene

| Mogiojojo explică (pentru RAY):

Sau unii oameni inainte de moarte li se schimba culoarea ochilor.

| RAY a răspuns (pentru Mogiojojo):

Deja mergem prea departe

| Andreeush a răspuns:

Nu am văzut un astfel de caz.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu, n-am auzit! Și eu aș vrea să-i am albaștrii, dar îi am căprui. Asta-i viața! Îmi trage cineva o palmă vă rog?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un medicament pentru tratarea glaucomului, folosit intr-un procent mai mic pentru cresterea genelor, ce are ca efect advers schimbarea culorii irisului intr-o nuanta mai inchisa.

Ochii inchisi la culoare contin un pigment negru numit melanina in proportii diferite in functie de individ, daca gasesti o modalitate prin care poti inhiba si distruge toata productia de melanina (care are rolul ei in organism ) si totusi sa ai un organism sanatos anunta-ma si pe mine.laughing Schimbarea culorii irisului dupa o anumita varsta este datorata de anumite disfunctii ale organismului.

Spuneau unii ca alimentatia raw si ingurcitarea de bauturi cu multa clorofila ar schimba culoarea ochilor dar este doar o ineptie. Poti sa iti schimbi culoarea prin operatie, dar nu merita riscul.

| CdeMetal a răspuns:

Nu, dar cunosc persoane care si-au schimbat culoarea parului.

| Mogiojojo explică (pentru CdeMetal):

Bine laughing de-astea cunosc si eu

| SandraEve a răspuns:

Da. Cand eram mica ii aveam albăstrii iar acum sunt verde deschis.