| Denisss04 a întrebat:

Daca ai avea 10.000 de euro ce ai face?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Am 23 si nu stau in Bucuresti.Imi iau o casa gata facuta la care mai renovez eu in ani daca e nevoie sau un apartament la care nu mai fac nimic.
Unde vei munci? Unde ai muncit si pana atunci sau iti cauti altceva.Ai sau faci o scoala sau un curs de calificare sau mai mergi pe dincolo daca tot ai nevoie de bani mai multi treptat cateva luni si ce ai nevoie mai mult?
Daca te duce capul poti sa iti faci si o afacere in timp.Da asa ce fac? Stau la mama si la tata ce imi scot mereu ochii ca nu sunt in stare sa ma mut sau sa fiu independenta? Sau stau toata viata din chirie in chirie sa nu pot sa pun niciodata un ban deoparte sau sa fac un copil ca is cu frica in gat ca nu am ce manca maine?
Nu sunt impotriva unei investiti, dar dupa ce ai stabilitatea zilei de maine.Nu sa bagi toti bani in niste afaceri ca la jocul de nororc si sa ajungi la 50 de ani tot cu mama.
Tu ce varsta ai?

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu 1000€ as sta o noapte intreaga cu o panarama si restul bagati in contul bancar

| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Ce as face, daca as avea 10000 de euro? Mi-as pastra o mica rezerva, in caz de o nevoie, iar restul i-as dona familiilor nevoiase. Te pup cu drag si iti doresc o zi frumoasa si un weekend minunat! kiss Pa!

| Tpuist a răspuns (pentru emy):

Hai! Mai lasă-mă cu bunătatea ta.

| Drimmero a răspuns:

Abonament pe 1 an de zile pe stadion, la toate meciurile, acasa si deplasare.

| Freya1 a răspuns:

10.000?
As mai strange inca cel putin 20.000 sa pot sa imi iau o casa a mea.

| RainmakerX a răspuns (pentru Freya1):

La fel si eu, dar mi-as cumpara un apartament caci nu ai cum sa faci rost de o casa la 30000 daca nu ai deja terenul happy

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

De ce toti vreti case? dupa ce o sa faci? cu ce o ingrijesti de ce nu ai investi in ceva ca sa ai pe viitor o sursa de bani s-apoi iti iei o casa? am observat ca multi romani au boala asta cu casele...

| Freya1 a răspuns (pentru RainmakerX):

Apartament da.Am zis casa referindu-ma la locuinta.

| RainmakerX a răspuns (pentru Denisss04):

Iti raspund eu. Suma pe care ai propus-o este una destul de mica, iar investitia facuta ar fi tot asa, mica, asa ca profitul nu ar fi unul foarte rapid.

Suntem persoane tinere, probabil ca platim pentru a sta aproape de locul de munca (nu stiu de natalia, dar banuiesc ca si la ea e la fel)

O locuinta a ta, cat de mica iti ofera atat siguranta, dar te si scuteste de a plati in fiecare luna vreo 200 de euro (2400 pe an).
13 ani de stat in chirie sunt echivalenti cu un apartement de genul care iti ramane cat vrei tu sa-l ai, iar banii aia, chiar daca nu par mult pentru unii, se simt pentru un "starter".

| Freya1 a răspuns (pentru Denisss04):

Inseamna ca tu stai bine acasa daca nu intelegi ce inseamna sa fi independent si liber.
Pai hai sa iti explic.Din perspectiva mea si a multora casa este in prima faza cea mai mare investitie a omului.O data ce ai un acoperis deasupra capului poti sa alegi sa mergi la munca in continuare pe un salar mediu si sa traiesti decent sau, sa plusezi tot mai mult sa te ridici.
O afacere poate sa fie o reusita sau un esec, dar o casa este o investitie de viitor unde poti sa fi independet si sa iti intemeiezi o familie. Dupa ce o cumperi iti este mult mai usor sa platesti niste facturi sau sa te intreti. Daca nu o cumperi si investesti in ceva in ce doar speri ca o sa mearga risti ca pana la urma sa stai vreo cativa anisori pe dincolo la cules de capsuni plangand ca puteai sa iti iei o casa si sa stai lejer acolo la tine in loc sa investeti in cine sti ce planuri de afaceri care nu au mers.
Trebuie sa iti oferi tu tie o siguranta intai de toate si dupa poti sa te joci si risti cat vrei cu ce castigi.Dar un om matur intotdeauna va dori independenta si siguranta si nu isi va juca viata ca si la pacanele.
Eu spre exemplu ca si multi alti de pe aici traim pe la ai nostri cu care ne intelegem din ce in ce mai greu, incapem din ce in ce mai putin, avem nevoie de intimitate.Sau ne luam chiri (cum sunt eu cu prietenul meu) dorind sa locuim impreuna pentru ca nu avem unde merge si dupa ce imi vin facturile, chiria, lista cu mancare si haine calculeaza tu sa vezi daca mai ramai cu ceva si cat e de necesar sa ai o locuinta a ta dupa care sa nu platesti lunar 500, 600, 700 de lei in plus pe langa restul datoriilor.

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

Da si ia fa-ti o casa intr-un oras mai mic sa te vad dupa aceea ce vei face unde vei munci? ca daca vrei casa in Bucuresti e clar ca 10 ani din viata se duc la contruirea acelei case si eu zic ca nu merita sa pierzi 10 ani din viata ca sa ce? pai daca ai 30 de ani si te apuci de casa cand o termini ai 40 ce mai faci dupa? iti iei o vaca?

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

Am 22 de ani

| Freya1 a răspuns (pentru Denisss04):

Atunci sper sa nu ai ocazia sa nu ai unde sa stai si cine sa te tina pana iti faci o afacere...ca abia atunci vezi cant de importanta e casa.

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

Deocamdata sunt in Anglia lucrez nu depind de mama sau tata am depins de ei 20 ani si mi s-a luat

| Freya1 a răspuns (pentru Denisss04):

Pai vezi...Si acolo stai in chirie si esti ok ca ai salar bun.
Hai in tara si munceste si stai in chirie, sau gandeste-te la posibilitatea de a ramane la un moment dat de tot aici si vezi cum muncesti acolo si ce faci cu bani dupa.winking

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

Mda inteleg ce ziciwinking faza e ca eu n-am niciun obiectiv sa zic asa adica mai pe romaneste nu stiu ce vreau laughing
macar tu ai acel obiectiv sa ai o casa
eu cand am plecat din Romania acum 2 ani am plecat doar cu gandul sa fiu independet sa ma bazez doar pe mine.

| Freya1 a răspuns (pentru Denisss04):

Da dar trebuie sa iti faci un plan de idei sti...Trebuie sa te gandesti bun, am venit aici muncesc stranga bani ca sa ce? In fond acum inca ai 22 dar mai sti cum doamne fereste te loveste necazul si te imbolnavesti sau nu iti mai merge cu munca, de unde faci bani, din ce mai traiesti, pe ce te mai bazezi, unde te duci.Sau poate te indragostesti maine atata de tare incat vrei sa ai fata aia langa tine, sa faci familie, copii.Ce ai sa faci? O sa o mai pui si pe ea sa astepte, o sa mai astepti si tu pentru ca o sa constientizezi pe ultima suta de metri ca ai nevoie de stabilitate?
I-ati o masina daca nu ai si incet pune bani deoparte cat crezi tu ca nu iti e neaparat sa ii folosesti.Cumparati un apartament si apoi incepe sa investesti in ceva, sa faci o afacere, sa cumperi lucruri pentru o vitoare afacere etc.Fa-ti un tel.

| Denisss04 explică (pentru Freya1):

Mersi de sfat, la asta ma gandesc in fiecare zi ce sa fac dar ma hotarasc greu asa sunt eu tongue sa stii ca esti o fata cu capul pe umeri mai rar in ziua de azi happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Freya1):

Casa pe care o ai deasupra capului nu reprezinta o investitie ci o mare cheltuiala continua. Cand investesti in ceva acel ceva trebuie sa-ti aduca plus valoare, sa-ti produca alti bani. Aia inseamna investitie. Ia-o ca pe o lectie de educatie financiara.

| Freya1 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cand nu ai casa e necesar.In momentul de fata stau pe la ai mei si prin chirii, deci cred ca e necesitate.
O iau macar medie sa nu trebuiasca investitii imediate si treptat o fac cum vreau daca mai vreau sa schimb ceva.Dar pentru mine asta e neaparat.Ca sa muncesc ca sa platesc niste facturi, sa fac niste cursuri sau treptat o afacere am timp.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Freya1):

Eu n-am zis ca nu este necesara, am zis doar ca nu este o investitie asa cum te-ai pronuntat tu. Nu toate cheltuielile reprezinta investitii, doar alea care iti aduc ulterior mai multi bani decat ai investit.

| Freya1 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu nu am spus ca fac o afacere din cumpararea unei case.Am zis ca am nevoie de o casa iar bani respectivi ar fi un mini avans pe care l-as pune deoparte si pe langa care as mai strange.
Eu am explicat punctul meu de vedere si de ce as face pasul asta.Din cate banuiesc ca ai vazut ii explicam baiatului ce a pus intrebarea de ce ar fi important pentru mine si poate si pentru cei in situatia mea sa aiba o stabilitate inainte sa strice bani in niste afaceri ce pot merge sau nu in conditiile in care ei nu au casa unde sa stea.
Nu spune nimeni ca sa faci afaceri nu e bine, dar nu cand esti boschetar sau stai in chirie. Daca nu ai unde sa stai si ai posibilitatea sa faci niste bani mai multi bine ar fi daca i-ai da pe o locuinta.Altfel de ce majoritatea celor care merg in strainatate merg sa isi poata lua o locuinta si apoi sa isi faca afaceri, sa devina patroni si etc?

| Freya1 a răspuns (pentru Denisss04):

Am 23 si nu stau in Bucuresti.Imi iau o casa gata facuta la care mai renovez eu in ani daca e nevoie sau un apartament la care nu mai fac nimic.
Unde vei munci? Unde ai muncit si pana atunci sau iti cauti altceva.Ai sau faci o scoala sau un curs de calificare sau mai mergi pe dincolo daca tot ai nevoie de bani mai multi treptat cateva luni si ce ai nevoie mai mult?
Daca te duce capul poti sa iti faci si o afacere in timp.Da asa ce fac? Stau la mama si la tata ce imi scot mereu ochii ca nu sunt in stare sa ma mut sau sa fiu independenta? Sau stau toata viata din chirie in chirie sa nu pot sa pun niciodata un ban deoparte sau sa fac un copil ca is cu frica in gat ca nu am ce manca maine?
Nu sunt impotriva unei investiti, dar dupa ce ai stabilitatea zilei de maine.Nu sa bagi toti bani in niste afaceri ca la jocul de nororc si sa ajungi la 50 de ani tot cu mama.
Tu ce varsta ai?

| LoveSleep a răspuns:

I-aș pune lângă cei 2 milioare de euro pe care îi am.

| Sn4k3 a răspuns:

As incerca sa-i inmultesc. Decat sa- cumpar ceva de ei si nici sa nu-i simt, mai bine ii investesc in ceva ca si asa nu prea ai ce face cu 10 000 (asta depinde de ce vrea fiecare).

| Hammurabi a răspuns:

Puteai să spui și tu măcar 100.000 că doar nu dai de la tine... laughing

| Lioana a răspuns:

Cred ca as merge într-o excursie care să includă cat mai multe țări.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

10.000 de Euro este o suma cam micuta ca sa faci ceva important cu ea. Poate doar sa-ti iei un pamant la tara si sa speri ca ii va creste valoarea in viitor.

| Superior a răspuns:

Mi-as lua ceva masina sport, poate un Mitsubishi si as tunao ca case am destule happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crypto mining, fac rost de o sursa pasiva de castig (cu doar 6000 euro) si restul 4000 investesc in camera ASIC-urilor si acopar curentul cat atunci cand ajunge la peak sa scot, nu dupa ce am minat imediat. In circa 14 luni i-am recuperat complet.

| Alfred0703 a răspuns:

As pleca din tara. De fapt as pleca si fara 10000 de euro.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Acum i-as investi în mine, e cel mai bun profit pe care îl pot obține de pe urma lor.

| Denisss04 explică (pentru FruttiFresh300):

Te referi la silicoane sau botox? laughing

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Denisss04):

Nu. La dezvoltarea personală, profesionala.

| D3I3 a răspuns:

Nimic. Oricum nu i-aș cheltui cu cap.

| deadhoe a răspuns:

La fel ca natalia

| Tpuist a răspuns:

Aș mai pune sau nu dar mi-aș lua un apartament în oraș.

| Shinderiu a răspuns:

PaI 5 lei din ei i-as da pe un spinner, dupa vând spinner-ul pe 10 lei, după cumpăr unul de 10 lei și îl vând cu 15 lei si tot asa și devin bogat rolling on the floor

| Freya1 a răspuns (pentru Shinderiu):

Faci evaziune fiscala tongue...
Te dau in gat!

| Shinderiu a răspuns (pentru Freya1):

Glumeam rolling on the floor)

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

As investii in casa si as deschide o mica afacere cred...

| NicolaeP a răspuns:

I-as investii in 2-3 afaceri atat online cat si offline

| MarcoXD a răspuns:

Pai,eu as pastra 1000 pentru mine si 9000 as investii in case de copii/copii saraci.De 1000 de euro ai mei mi as lua imbracaminte si as da mamei mele.

| Mickey05 a răspuns:

Deeci Eu am 13 ani(zic asta pt.ca ati zice ca pe bune n-are de unde sa stie acest copil ce sa faca cu niste bani sau poate va inselati big grin )Pai e simplu cu toti banii voi plati c*rve.Bine bine glumesc hai acum sa vorbim pe bune.Pai cu 1000 de euro imi iau si eu ce imi doresc si le dau si parintilor(le dau din bun simt nu ca m-ar pune ei ca as fi ‘’copilu lui mama’’ ca nu sunt)apoi cu 7000 euro vreau sa merg in vacanta in Barcelona apoi i-as da prietenului meu vreo 1000 de euro ca sa isi rezolve niste probleme si sa isi cumpere si el ce vrea iar restul 2000 le-as da familiilor sarace. Daca esti matematician te rog am facut calcule cu aproximare nu am facut exact