| RAY a întrebat:

Daca ai avea ocazia sa transmiti un mesaj unui grup mare de oameni, care ar fi acesta?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasati femeile nef. si investigati producerea robotiilor sexuali in forma umana sa le inlocuim. Sa le aratam cine comanda aici si ele sa isi bage castravetele intre picioare sa isi dea in cap ca nu mai au putere asupra voastra cu un vagin la mana 2a

| Baddboy a răspuns:

Mai mergeți și pe la biserica, mai mâncați de post miercurea și vinerea.
Pt cei care trăiți numai cu carne?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ma consider atat de interesant, incat sa invete "un grup mare de oameni" de la mine. Traim pe aceeasi bila, totusi... Ce stiu eu, stiu si majoritatea de acolo. Sper.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincer? Grupuri enorm de mari de oameni habar nu au la unison chestii de viata sau altele utile de care trebuia sa aiba, multi mor si tot nu stiu ce si cum. Poti sa stii tu acele chestii, ei sa auda, verifice si sa constate ca ai zis bine, apoi sa ii ajute asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Sau pot să trezesc tot felul de mediocri, care vor doar să se afirme, și încep prin a contrazice/a arunca hate spre cineva care are parte de atenție, și a abordat un subiect de larg interes.
Mie nu îmi place să mă afirm pentru omenire. Sunt ceva mai egoist, împărtășesc cunoștințele doar cu cei dragi mie, îmi formez o bulă și îi las pe restul să greșească așa cum îi duce capul. Poate și eu greșesc, dar nu are cine să mă judece și mai ales să mă îndrepte.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu are nici o legatura cu atentia, sa analizeze ce ai zice, sa vada daca ei gandesc corect, iar daca se constata ca ei nu gandesc corect, isi vor schimba gandirea in cealalta, daca e buna si ii ajuta, asa se face, invatam daca nu stim! Eu cel putin asa fac.

De exemplu cand si femeile de 75 ani "aaanimalele de barbati, obsedatii de sex, de ce oare", au avut 101 relatii si nu au invatat nimic din ele, astia sa ia aminte!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Pai știi tu, oamenii aia sunt proști tocmai pentru că nu au vrut să analizeze posibilitățile.
Întrebările lor despre viață sunt penibile, nu îi poți aduce cu picioarele pe pământ, au realitatea lor paralelă.
Eu am văzut prea mulți proști ca să mai cred în ei.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da mai, dar omu se mai educa, desteapta, mai afla, toti suntem prosti cand inca nu stim nimic cumva, nu ne-am nascut invatati.

Si nu vb de inteligenta data de la natura de care am tot zis, ca, ca sa intelegi ca barbatu e disperat de sex ca are niv de testo mult mai mare ca femeia care il face obserat pana crapa ea la 85 ani, si ca testo da pofta aia, nu iti trebuie prea multa inteligenta.
Aici tine doar de informare, nu de capacitatea de a intelege simplitatea aia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Prostul ajuns la maturitate nu se mai educă, poate fi doar constrâns prin autoritate, ideal bătaie.
Degeaba scoți tu teorii ideale, dacă nu ai încercat vreodată să convingi un prost să nu mai fie prost, măcar într-o privință.
Ceea ce faci tu e ca o propagandă electorală, un discurs pe genunchi.
Nu ai lucrat cu oamenii, să vezi cât de proști sunt în mulțime.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai nu, ca de multe ori e interesul lor sa stie, aici e aici, vine, te intreaba ceva ce-l doare, si va trebui sa invete daca vrea sa-i fie bine, unii au facut-o, altii nu, depinde.
Repet, nu e vorba de prostie aici, e vorba de interes si vointa, ca ce am zis eu nu e matematica.
Si cand au interesul, invata, iti zic eu! Ca dupa aia venea "mmm, n-am inteles domne", si eu ziceam "pai ai luat aminte ce ti-am zis? Iti mai explic odata, daca te faci ce nu vrei sa intelegi, intreaba in alta parte", si a doua oara a inteles, a si aplicat si i-a mai si mers.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Ai predat vreodata ceva? Ai lucrat cu oamenii?

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, cunostinte, rude, colegi de facultate, veneau cu probleme de viata in special relatii.
Iar daca zicea "eee, is prostii", ziceam "bine, atunci stai asa.", vedeau ca situatia nu se schimba, dupa aia "aaa nuuuu bine, zi ce sa fac". In specual relatii de interes, inselari, intrebari de toate astea din ce cauza, cum se rezolva, ca ii placea una sau unu si cum sa faca, etc.
Adica daca nu luau aminte, ei se izbeau de usa, nu eu, asa ca aveau interesu sa invete.

Nu am fost in situatia sa conving pe cineva de ceva de care nu e interesat, ca atunci n-ai nici o sansa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Deci faci ceea ce altii fac de la 12 ani: dai sfaturi persoanelor apropiate.
Aici se vorbea de multime, de vorbit in public. E ceva ce nu ai de unde sa stii, pana nu incerci.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaaa, aia nu am facut sa vb in public. Pe la 12 ani nu prea ai ce sfaturi sa dai cand abia ai deschis ochii cum s-ar zice.

| Mosotti a răspuns:

Sa ceara schimbarea sistemului politic ca sa o duca mai bine, sa nu mai voteze in acest sistem unde doar schimba grupurile de interese la infinit, ca dovada ca nu se rezolva nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ti-ai fi dorit sa te nasti si sa traiesti in alt loc de pe planeta? Unde?

Intrebare simpla. Sa nu-mi raspunzi cu un delir de 2000 de cuvinte.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Un text de 2000 de cuvinte nu e delir daca nu a fost scris, spus de un om cu schizofrenie si care nu are treaba cu realitatea.
Inseamna ca toate cartile-s delir, ca au mult mai multe cuvinte?

In Miami SUA dar sa am destui bani, ca e cald mereu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea era ca tu ai obiceiul de a scrie mult si prost, nu ca orice text lung e delir doar pentru ca e lung.

Sunt o multime de locuri calde pe planeta. Dintre toate, tu ai ales cea mai bogata tara din lume. Mijlocul capitalismului. Tot tu spui pe aici ca esti socialist, ca nu iti place capitalismul si ca ai vrea sa fie schimbat.

Nu vezi nicio problema cu felul in care ai ales?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Scris prost din punctul tau de vedere poate, perceptia e relativa, ca daca te pun sa argumentezi de ce zic prost, nu o sa stii sa o faci. Uite, alege tu un pasaj care vrei de al meu si spune de ce ar fi prost zis acolo, chiar sunt curios, poate am zis prostii si nu mi-am dat seama, nu zic nu, dar sa vad si eu si sa-mi spui asa pe scurt. Daca nu poti face asta, e neinordine, inseamna ca ce sustii este fals.

Eu am zis Miami asa la prima vedere facand abstractie de sistem, nu ma concentram pe subiectul sistem, dar mai poate fi si Cuba daca e sa zicem de socialism (ca daca ai bani, ai de toate si acolo), sau alta tara calda.
De fapt mi-ar place in orice tara calda unde e liniste, securitate cat de cat si se poate trai decent.
Si Miami ar mai avea un avantaj, dat fiind ca oceanul regleaza temperatura cat de cat, ai 31 grade vara si 24-27 iarna, nu ai 40 grade vara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ti-am dat o replica acu vreo saptamana. Raspunsu tau a fost sa imi vorbesti despre razboaie de pe urma carora o sa ramanem cu totii orbi si ologi. N-avea nicio legatura cu ce spusesem eu.

Uite cum stau lucrurile: Ori esti socialist si consideri ca capitalismul e rau si trebuie inlaturat, ori tanjesti sa traiesti intr-o tara capitalista foarte bogata. Nu poti sa le ai pe amandoua in acelasi timp.

In afara de libertate, mancare si cam de tot ce constituie bunastarea in care te lafai acum, ai de toate in paradisul socialist, Cuba.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, daca asa am zis si nu avea treaba, ai dreptate, nu te contrazic. Chiar eram curios sa vad unde ca sa vad contextul.

Eu cand m-am gandit la Miami am zis, nu eram concentrat pe latura politica, sistem, am zis-o asa rapid.

Dar am zis:
"In Miami SUA dar sa am destui bani, ca e cald mereu"
Deci instinctiv si daca am zis rapid am zis si sa am destui bani, ca daca ai f multi bani, nici nu mai conteaza, traiesti bine oriunde.
Am gandire socialista, dar n-am zis ca daca am avere as sta intr-o tara socialista sa mi-o ia. Ma duc unde mi-e mai bine mie.
Ca daca vad ca un om are nev de 30000 dolari sa se opereze, o sa-i dau, deci gandirea ramane!

Hai ca mi-ai placut "in afara de mancare, aia aia aia", pai mie daca-mi iei mancarea m-ai omorat".
Io trebuie sa am mancare de care vreau, sa am aparatura electronica, TV, calculator, telefon, DVD recordere sau ce mai vreau eu pe acolo, avioane cu telecomanda, elicoptere la fel, drona, internet si sincer cam atat, nu am pretentii prea mari.
Nu le am cu masinile, calatoriile, haine scumpe, etc.

| PainTech a răspuns:

Nu am nicio idee noua, originala. Ce as putea sa transmit a mai fost transmis intr-un fel sau altul de nenumarate ori.

Tu ce ai transmite?

| RAY explică (pentru PainTech):

Sa iasă din zona de confort si ca critica constructiva e benefica dezvoltari

| StrongHeart a răspuns:

Elodia nu e moarta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am ce mesaj sa transmit eu altora.

| Bruno92 a răspuns:

Sa se sinucidă. glumeam, sa fie mai buni unii cu alții, sa lase ura, invidia, răutatea, dușmănia la o parte, oricum nu le folosește la nimic.

| nooneishereboo a răspuns:

Trăiește-ți viața și lasă și pe altul să-și trăiască viața.
Dacă oamenii fac ceva sau i-au decizii care nu au niciun efect negativ asupra vieții tale, lăsații în pace.
Lumea noastră e un haos total, unii sunt încă pierduți prin evul mediu și în ziua de azi, alții sunt prea extra (ca să nu le zic altcumva) prea mult, e prea mult.
La toți ne place să ne împărtășim opinia, sfaturile.
Când de fapt toți ne dorim fapte, nu egoul cuiva care spunând aceste "încurajări" se simte mai bine față de ei înșiși, sau au impresia că niște cuvinte o să ne schimbe viața.
Toți ne plângem de ce se întâmplă în țara noastră și că vrem o lume mai bună, dar nimeni nu și acționează.
În loc să stăm în fața televizoarelor sau butonând pe telefoane despre nemulțumirile noastre, mai bine ne luăm inima în dinți, ne unim toți, și în cele din urmă încercăm să ne schimbăm țara și lumea asta împuțită.