| sabin89 a întrebat:

Dacă am 12 litri de apă într-o găleată şi vreau să-i împart în două părţi egale folosind două vase de 5 şi 7 litri, cum fac?

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

La fel ca aici muti apa, pana ramai in vasul de 7l cu 6 litri de apa. Sunt mai multe operatii, dar ordinea e aceeasi.

https://www.tpu.ro/......-avand-la/

| Apokales a răspuns:

Pui 5 litri in cel de 5, 5 in cel de 7 si gata. Restul de 2 raman in cel de 12. Daca era tuica, altfel vorbeam happy.

| Apokales a răspuns:

Ma rog, mai poti ingheta apa, iar daca vasul de 5 litri este incapator (gen galeata, lighean) sa poata sta bucata de 6 litri de gheata.

| Apokales a răspuns:

Sau de ce nu arunci vasul de 5 litri pentru ca ai deja o galeata de 12 litri? Ar fi mai simplu?