| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar ataca vreo tara Coreea de Nord, ar fi si tari care ar tine cu Coreea de nord?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

China si Rusia ar fi primi aliati

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

De ce ar sprijini China guvernul nord-coreean? China se invecineaza cu Coreea de Nord care este comunista si are si bombe nucleare, atomice etc. De ce si-ar dori sa ramana comunisti?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca sunt parteneri economici in primul rand... si comunisti anti occident.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cred ca de asta nu ataca lumea.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Oricum la un moment dat se va termina nebunia de acolo, desi pare imposibil pentru mine si cred ca pentru toata lumea, dar nu stim cand si cum. Nimic nu poate sa tina la nesfarsit.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, candva o sa se termine aceasta "tiranie". Dar toate la timpul lor, cum ar zice o veche zicala.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ar fi ectrem de periculos sa inceapa un razboi SUA vs China si Rusia. Or sa fie o gramada de tari distruse, o gramada de oameni morti si pierderi economice uriase, deci numai ceva bun nu ar aduce incercarea de a elibera Coreea.

| Mosotti a răspuns:

China! De fapt China ii are in spate ca si tampon intre un anumit atac american, sa nu puna aia bombe la granitele chinei. Daca nu era china, erau terminati de multi aia de dinainte sa aiba bomba atomica.
Poate si rusii, mai ales ca-s cu china rusii, nu stiu daca direct ar tine cu Koreea de nord.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| Darkmagic a răspuns:

"Daca ar ataca vreo tara Coreea de Nord..."

Singurele tari capabile sa atace Coreea de nord sunt Coreea de sud si Statele Unite.
Singurele tari dispuse sa apere Coreea de Nord sunt China si Rusia.

acum o oră | AndreiVlad55 explică:
"De ce ar sprijini China guvernul nord-coreean?"

Pentru ca statul nord coreean este un tampon intre China/Rusia si super puterea economica Coreea de sud, care mai are pe teritoriul ei si aproximativ 30.000 de militari americani, iar China si Rusia se feresc ca de Uciga'l toaca sa se trezeasca avand granita directa cu o Coree unita, capitalista, plina de baze militare ale SUA.
Acesta este adevaratul motiv pentru care China si Rusia doresc existenta statului nord coreean.
Nu pentru ca il iubesc ei pe Kim, si nici pentru ca au niste "super-schimburi" comerciale cu un popor amarat si subnutrit. sad
Pentru ca teama.
Cam asta e.