| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ar fi să alegeți un utilizator TpU și să-i scrieți ceva drăguț, pe cine ați alege și ce i-ați transmite? big grin

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mosotti sa poate consuma cartofi prajiti si nutela nelimitat iar energia furnizata sa fie eliminata,sa numai fie asa idealist,el e un om prea bun,aceste persoane mereu vor suferi,nu inteleg ca oameni sunt rai, egoisti, ipocriti, vicleni, ii doresc multa sanatate si sa aiba parte de iubire

| RAY a răspuns:

Tie Cristina,nu te simti vinovato,pacatoasa daca ai vreo idee,intentie sexuala,nunta nu este o garantie,tu esti cam visatoare,vei vedea ca realitatea e si dura,deschideti mintea spre stiinta, nu te complace in zona de confort, esti o fata buna, frumoasa, harnica, amuzanta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Casatoria e o Taină, ceva prea complex ca să pot explica într-un simplu comentariu...și nici măcar nu o înțeleg în profunzimea ei. Când o să înțeleg cu adevărat Jertfa Lui Hristos, atunci o să înțeleg și Taina Căsătoriei.

Visătoare îs...doar că uneori nu este vorba de vreun vis. Dumnezeu chiar există...și, mai mult de atât, Îl interesează viața mea și a ta. Dacă nu exista, trăiam altfel. Dar cum El există, nu există bucurie mai mare decât a trăi onorându-L pe El. Chiar dacă de multe ori nu e confortabil.

Mulțumesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu mai este printre noi.

| Mosotti a răspuns:

L-as alege pe RAY, i-as zice sa aiba grija fie sanatos si sa se bucure de fiecare zi ca si cum ar fi ultima, sa se bucure de chestiile marunte ca viata e scurta, sa se bucure de ce are si sa nu se supere de eventualele chestii care nu le are dar le-ar vrea.

| Catrice a răspuns:

Da, i-as transmite lui https://www.tpu.ro/utilizator/aciygm sa nu mai fie așa serios;))

| SilentRain a răspuns:

Sunt câtva care îmi plac

| Sofer a răspuns:

VerginicăVacăGrasă. Continua frate cu întrebările de genul ca sunt situații interesante. Stima și respect!

| mentholinks a răspuns:

AsmanKrar, SilentRain, si tie ca ai pus intrebarea.

| Nemessys a răspuns:

De ce as face chestia asta publica când ii pot trimite direct un PM?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Dacă e ceva mai personal (sau nu), o poți face și în privat. Nu ești obligat să răspunzi.winking

| gemeni6226 a răspuns:

Am mai multi utilizatori care mi-au fost foarte simpatici si nu mai sunt pe site le-as transmite ca le duc dorul dar sunt aici vreo doua nu le numesc care sa nu supar pe altii care au un suflet deosebit de frumos le-as transmite ca le doresc multa sanatate fericire si impliniri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tie.sa o lasi mai moale cu principiile daca nu vrei pe la vreo 50 de ani sa iti bati capul de toti peretii ca nu ai facut unele lucruri cand trebuia sa le faci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poți detalia? De ce ar putea să îmi pară rău atunci că am renunțat acum la acel lucru?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai va trece viata pe langa tine, timpul, distractiile, faptul ca tu ai aceste principii cu baietii ca te saruti cu ei de abia la casatorie sunt sanse mari sa nu gasesti acest tip de baiat nici in 15 -20 de ani asta fiindca baietii nu mai sunt de moda veche si na, daca nu te deranjeaza ca esti singura e ok, dar te asigur ca te va deranja peste 10 ani si o sa iti pui unele intrebari de ce am avut aceste principii distructive nu zic ca va fi asa 100% da am putin wxperienta de viata si va veni vremea cand nu o sa mai suporti singuratarea, e inevitabil, poate doar daca ai vteo tulburare atunci nu vei simti nevoia ...nu iki zi ca din cauza emotiilor nu ai pierdut unele lucruri sau nu ai putut sa le indeplinesti? afla ca emotiile astea se vor agrava daca nu faci nimic in acest sens. ai prieteni cu care sa iesi? ai viata sociala?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la faptul ca ar trebui sa faci ceea ce simti si ar fi bine pentru tine, sa te ghidezi dupa nevoile si dorintele tale, nu dupa cartea sfanta care nimic nu iti garanteaza ca acolo se afla ceea ce crezi tu ca se afla.winking In caz contrar, s-ar putea sa te trezesti la 50 de ani singura, lucru pe care sunt convins ca nu il vrei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar sunt fericită așa, nu am nevoie de distracții ca să mă simt împlinită...
Cât despre sărut, știu cum se simte unul, dar am ajuns la certitudinea că aceste lucruri ar trebui să se întâmple între un soț și o soție, deși pentru majoritatea pare absurd.
Da, am prieteni cu care să ies și viață socială...și îți mulțumesc că îți faci griji pentru mine, dar chiar sunt bine.
Și chiar când nu e totul perfect, cu Dumnezeu nu ai cum să fii altfel decât împlinit. happy

Pace!

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Nu întotdeauna ceea ce simțim este și bine pentru noi...azi simțim ceva, mâine altceva. Dacă ne ghidăm după nevoi, cu ce am fi mai presus de animale?
Cât despre Cartea Sfântă, sunt sigură că fiecare cuvințel din ea s-a împlinit sau se va împlini. Dacă ai citit-o (nu superficial), n-ai cum să afirmi că e o simplă carte. Prea multe profeții împlinite milimetric și prea multe vieți schimbate. Și de ce a rezistat până azi, când atâția s-au luptat ca ea să dispară, dacă nu înseamnă nimic?
Stai liniștit, singură nu o să rămân...dar îți mulțumesc pentru grijă.winking

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt perfect sa nu te lasi ghidat de emotii, trebuie sa intervina si gandirea ratioanala. Daca gandirea emotionala preia controlul este foarte nasol pentru noi.
Nu inteleg la ce te referi cand spui azi simtim ceva, maine altceva. Legat de ce anume? De relatii. Numai persoanele instabile emotional sunt asa.
Si noi suntem niste animale, tot ce avem mai presus este inligenta.

Nu pot sa inteleg cum tu ca femeie poti sa sustii asa ceva luand in considerare ca religia nu este deloc in favoarea femeilor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca spui adevarul si nu fabulezi te felicit. conteaza mult sa ai prieteni adevarati care sa iti fie si la bine si la greu. privind sarutul nu se stie z eu doar am vrut sa aduc la suprafata ca esista sansa sa nu gasesti un astfel de tip acum nu se stie, tu faci ce vrei si ce simti, dar la cum stau lucrurile sunt sanse mari sa fi la fel si peste 10 ani asta datorita principiilor si a emotiilor eu doar am vrut sa iti transmit acest lucru nu sa te judec ca pana la urma nici nu te cunosc si nu s in masura, ia-l ca pe un sfat.si eu am avut principii si stiu cum e, sa ai si sa nu se intampla ceea ce doresti. daca tu crezi ca Dumnezeu iti va da in cale un baiat care va acepta asa ceva atunci iti doresc multa bafta crede-ma vei avea nevoie. happy pace!
la faptul ca ai pierdut unele lucruri sau nu ai putut sa faci ce voiai si nu ai resit din cauza emotiilor nu ai raspuns.nu i nimic, ma bucur ca ai prieteniwinking

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Păi nu este așa? Sentimentele se pot schimba de la o zi la alta, nu ar trebui să ne bazăm pe ele, ci pe ceva mai puternic.

Inteligență, Conștiință, gândul veșniciei...

În Scriptură scrie bărbatul să își iubească soția așa cum Și-a iubit Hristos Biserica. Adică să fie în stare să își dea și viața pentru ea. Mie îmi convine. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum adică ai avut principii? Nu mai ai? happy

Nu cred că am pierdut unele lucruri din cauza emoțiilor. Dacă le-am pierdut, altele au fost cauzele...dar nu doresc să dezvolt.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, numai persoanele instabile emotional sunt asa. Da, nu ar trebui sa ne bazam pe gandirea emotionala ci pe cea rationala / logica / realista. Gandul vesniciei?

Ok. si restul de 99.999% care este contra femeii? Legat de faptul ca femeia trebuie sa se supuna barbatului si nu are niciun drept si nicio putere in fata barbatului? Trebuie sa-ti reamintesc ce viata aveau femeile cu ani in urma din cauza religie si cate au murit din cauza ei?

Daca crezi in dumnezeu, tot respectul, poti crede in continuare. Dar religia este o prostie. Religia nu are treaba cu dumnezeu. Dumnezeu e bun si iubitor, religia este manipulatoarea, plina de ura si nedreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Da, gândul că este ceva și după.winking Fiecare om îl are... dacă nu se minte singur.

Dumnezeu l-a creat pe bărbat cu nevoia de a se simți respectat, de a i se recunoaște autoritatea. Iar pe femeie cu nevoia de a se simți iubită, protejată. Și mai ales când Îl vezi pe Hristos în soțul tău, ca femeie, cât de greu îți poate fi să îl asculți? happy

De acord cu ultima idee...cu mențiunea că în Scriptură scrie că religia adevărată este să cercetăm pe orfan și pe văduvă în necazurile lor și să ne păzim neîntinați de lume. Oare nu este vorba despre cele 2 mari porunci? Pe Dumnezeu Îl iubim sfințindu-ne, iar pe aproape simțind cu el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am avut, si nu mi au adus nici un castig. daca eram mai open mind nu mai ajungeam sa fiu anxios si depresiv.de aia iti spun ca e posibil sa nu gasesti ceea ce cauti chiar daca iti pui sperante mari in Dumnezeu. eu iti doresc numai bine! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu dezamăgește. Și chiar dacă vine cu ceva frumos olecuță mai târziu, tot vine la timp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi acel baiat care sa iti respecte principiile de etnie rroma ai sta cu el pana la batranete? si toata lumea sa fie impotriva ta ca stai cu un rrom si sa zicem ca si prietenii te ar abandona ai mai fi continuat relatia? da fi sincera, daca minti, nu ne minti pe noi ci pe tine big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu te baza pe Dumnezeu
fiindca 5 persoane au fost spulberate chiar cand iesisera din biserica ..se pare ca Dumnezeu avea inventar

https://stirileprotv.ro/lbin/amp/index.php?article_id=3845774

s-ar putea si tu sa patesyi la fel sa nu iti gasesti alesul daca te increzi prea mult in dumnezeu s-ar putea sa ramai cu un gust amar, nu acum dupa cum am mai zis ..peste cativa ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă aș realiza că acela e planul Lui Dumnezeu pentru viața mea, da, l-aș accepta ca soț.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Să înțeleg că tu m-ai ales pe mine și mi-ai pus întrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Exact. happy Așadar?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te aleg pe tine, și te întreb (într-un mod drăguț) de ce m-ai ales pe mine? happy

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Ca să mă întrebi (într-un mod drăguț) de ce. happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Super big grin acum concentrează-te pe dezbaterile de mai sus, nu am avut răbdare să citesc mai nimic din acele mesaje lungi big grin, dar te susțin moral pe tine ca să câștigi big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Crești mare! big grin

| Onisim10 a răspuns:

Te-as alege pe tine, și, nu-s, ți-aș face complimente o zi întreagă, sunt bun la complete, numai că, nu mai fac complimente, eu am făcut complimente, și tot eu am avut de suferit.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

I-as scrie lui VerginicaVacaGrasa ca are niste dileme unice. Si nesfarsite. laughing

| pro123minecrafter a răspuns:

Esti ok!

| anonim_4396 explică (pentru pro123minecrafter):

Merci beaucoup.