| RAY a întrebat:

Daca ar fi sa donati un laptop vechi sau pc vechi pentru copii care nu au acces la internet, ati dona?

17 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cele vechi, nu știu cât timp le vor mai putea fi de folos, dacă sunt prea uzate.
Aș admira mai mult gestul celor care s-ar hotărî să își doneze lucrurile, nu doar când sunt "vechi", ci pentru că jobul le-a permis să își cumpere altceva, mult mai performant.

Hai, mă Ray! Ai demarat tu, un proiect cu un preot, pentru o casa de copii?!
Adică ai făcut parteneriat cu un... preot? Nu pot să cred!hee hee
Ori treci tu la creștinism, ori trece preotul la ateism (ceea ce nu prea cred)
Ar fi o minune de Paște să-l văd pe Ray creștin! Pff, acum îți vei găsi și mireasă pe site! ))

| RAY explică (pentru floresdemayo):

Daca doresti ma poti ajuta, trebuie sa prelungesc anuntul si ma costa 10 euro, anuntul e postat pe olx, pai m-a sunat pentru 3 unitati pentru niste copii, si am spus ca fac si eu ce pot, nu trebuie sa fii crestin ca sa fii bun

| Freya1 a răspuns:

Dacă am de unde da, daca nu...

| RAY explică (pentru Freya1):

Alea sunt picioarele tale domnița?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu domnule, cel putin nu inca big grin.

| RAY explică (pentru Freya1):

Hai ca am trasura sa te duc acasa

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu ai 6 cai frumoși nu are farmec.

| Emma30555 a răspuns:

Da dar dacă sunt vechi e posibil sa nu prea fie funcționale

| doctorandus a răspuns (pentru Emma30555):

Hmm, inca mai am un PC cu Intel CoreDuo si merge perfect ca NAS.

| Emma30555 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu ce am vechi merge greu, ce s-a stricat am dat nu am mai putut sa repar, am dat un laptop unui tip care se ocupa e în domeniu IT nu mai era bun dar poate lui ii folosea pentru piese ceva, iar calculatorul e vechi rău și abia pornește nu ai ce sa faci cu el

| doctorandus a răspuns (pentru Emma30555):

He, he, eu nu il mai folosesc drept calculator normal, l-am reprofilat. Pentru facut surf pe web si privit YouTube nu mai cred ca e actual, dar ca server de Samba/CIFS merge perfect.

Ma rog, nu il folosesc tot timpul, pentru ca el consuma mult mai mult decat un NAS profesional. Dar pot sa bag in el orice hard disk vreau si il citeste si il face disponibil pe reteaua interna (LAN).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja mi-am donat un laptop liceului, pentru orele de curs. Laptop care apoi a fost înlocuit astfel că a devenit inutil, iar eu nu îl pot recupera deoarece nu mai e proprietatea mea, iar școala este obligată să îl țină... Deci clar aș dona pentru o cauză mai bună dacă aș putea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am deramart eu un proiect cu un preot pentru o casa de copii, cat pot ajut si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cu mare drag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. Însă uite, eu cui am donat o tableta, un pc, laptop, nu s-a folosit de ele in scot educativ, sau sa aibă nevoie urgentă cum au copiii la școala. Nu mi-a trecut prin minte sa pun un anunț pe Facebook și sa găsesc persoane care chiar au nevoie. Am dat la vecini, cunoscuți și am făcut mare greșeala.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa si eu am ajutat niște gunoaie de oameni, am vb cu o fundatie care lea oferit multe, asa sunt oameni.