| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa faceti o introspectie personala si personalizata asupra acestui antihrist, cum l-ati descrie? Cum il vedeti pe acest antihrist: om, personaj biblic, entitate/spirit sau pur si simplu o expresie? ce vestimentatie ar purta acest antihrist daca ati ales o identitate realistica? daca ar avea o locuinta personala cum ar arata aceasta locuinta antihristica?

P.S: aleg aceasta categorie, deoarece doresc raspunsuri diverse si diversificate, nu neaparat pe baza religioasa.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Introspectie personala. Ca să definesc pe Antihrist nu am de ce să fac o introspecție, adică să regăsesc caracteristicile lui în mine.
Apoi, cine se teme de Antihrist. Ce poate face el ca să fie anti și să aibă și succes? Să interzică Biblia și religia creștină? Nu are cum. Dar treptat vor apărea religii noi și aceasta va deveni o amintire istorică. Acele religii noi, vor fi considerate ca anti de unii, atunci când ele vor apărea.Nu vorbesc de cele satanice. Fără Satan, Isus își pierde obiectul muncii.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gen un nebun ca puțin care amenință cu nucleara, alt nebun e alt rus care deja are o harta cu bombe care vor cădea în lumea occidentala

| CostinAlamariu a răspuns:

Mi-l imaginez pe antihrist extrem de similar cu Iisus. Un bărbat cam de 30 de ani, de etnie evreu, făcând miracole incredibile, vindecând oameni bolnavi, și dând permanent o alură de persoană extrem de caritabilă și benevolentă. Cel mai probabil ar încerca să unească toate religiile planetei aducând un fel de "pace globală".

Desigur, toate aceste acte aparent benevolente ar fi facute cu scopul de a se pune pe sine în locul lui Hristos și conducând pe orice naiv vrăjit de el la pieire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dpmdv antihristul daca ar fi sa fie real cel mai probabil va fi o persoana la care nimeni nu se asteapta, o persoana care sa nu dea de banuit nimanui, cineva simplu si onest, un adevarat martir in aparenta, un om de nadejde si care apreciat de oameni urca usor pe scara sociala pana acolo unde incepe sa traga sfori si sa inceapa sa isi puna in aplicare planul.

| anonim121118 a răspuns:

Cel mai probabil seamana cu vânzătoarea de la profi