| littleblack a întrebat:

Daca as pleca in Germania m-as descurca cu limba engleza sau ar trebui sa invat germana?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unele cuvinte sunt comune. Saxonii care au cucerit Anglia erau triburi de origine germanica. Nu te vei descurca, insa, cu limba engleza acolo.

| Hexiled a răspuns:

Germana

| Katczinsky a răspuns:

Cel mai bine inveti germana. Nu e asa de grea. Daca te-ai descurca? Pe strada poate gasesti vreounul care sa vorbeasca engleza. Dar in domeniul muncii mai greu cu engleza. SI totusi, poti presta o activitate doar cu engleza (aici ma refer la posturi inalte, cu studii, etc). ar daca vrei sa fii ingrijitor nu merge cu engleza. happy

| TheEyes a răspuns:

Man sunt uni oameni pe acolo care vorbesc si limba engleza.Dar acum depinde de tine.

| daniellle a răspuns:

Germana şi engleza sunt puţin asemănătoare, deci nu ţi-ar fi greu să înveţi şi germana. big grin

| Foxyyyy a răspuns (pentru daniellle):

Putin asemanatoare? laughing. Sunt total diferite, daca taceai filosof ramaneai.

| daniellle a răspuns (pentru Foxyyyy):

Http://www.invata-germana.com/limba-germana.php

''Germana este ruda apropiata de limba engleza
Ceea ce multi oameni nu stiu este ca de fapt germana este limba cea mai apropiata de limba engleza- mai mult dect orice alta limba. Acest
lucru se datoreaza faptului ca limbile engleza si germana, atat apartin aceleiasi familii de limbi: Limbi germanice.
Se vede relatia apropiata de limba engleza in cuvinte, cat si in gramatica. In limba germana, exista numeroase cuvinte care se pronunta exact ca in limba engleza-
doar scrise diferit: mouse-ul este "Maus", in limba germana. Casa este "Haus". Cand se pronunta aceste cuvinte nu exista o diferenta, la toate. Un lucru fascinant este ca in Germania de Nord- care este cea mai apropiata de Anglia-versiunilr dialectului din mai multe cuvinte devin foarte asemanatoare cu limba engleza.
Acest lucru poate fi unul dintre motivele pentru care exista multe site-uri scrise in limba engleza pentru a face o treaba fantastica de predare in germana. Ei pot folosi exemple din limba engleza pe care oamenii o pot recunoaste cu usurinta si apoi sa le utilizeze pentru a le intelege cu usurinta frazele din limba germana.''

Te pup, pa

| Foxyyyy a răspuns (pentru daniellle):

Acum ma iei cu copy-paste. Stii cat de cat engleza sau macar o boaba de germana? Da, sunt cuvinte ce seamana, dar germana e mult mai grea decat engleza.

| daniellle a răspuns (pentru Foxyyyy):

Eşti cam nemanierată, don't you think?
Da, bineînţeles că ştiu, altfel nu afirmam ceva.
În răspunsul meu, am şi precizat că sunt PUŢIN asemănătoare.
Cred că expresia ''dacă tăceai filosof rămâneai'' ţi se potriveşte şi ţie.
O seară bună.

| Foxyyyy a răspuns (pentru daniellle):

Nemanierata? Nu te-am jignit in vreun fel,te-ai simtit tu ofensata,asta-i altceva. Ma rog,daca stiai, puteai sa scrii din mintea ta, fara copy-paste. Subliniam doar ca germana-i mai grea, nu-i asa de usor de invatat.
Merci, o sa fie. ^^

| laur4ever a răspuns:

Eu la scoala invat germana si doresc ca mai incolo sa plec in Germania.Din ce invat la scoala inteleg o parte fiindca stiu engleza, deci daca stii engleza va fi usor sa inveti limba germana!

| IuliaWd a răspuns:

Trebuie sa stii si putina germana
Gandeste-te ca daca esti din alta tara si vi in Romania cu limba engleza nu te intelege mai nimeni laughing

| Nikoo12 a răspuns:

Este necesar sa cunosti macar putina germana happy De exemplu mama este in Germenie si nu stie nici engleza ..nici germana sad Si nu prea se descurca... happy
Funda?