| anonim_4396 a întrebat:

Dacă astăzi ați afla că mergeți pe un drum greșit, ați avea curajul să vă dați vieții un restart?
Oare sunt persoane care conștientizează acest lucru, însă le este frică să o ia de la capăt?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Drum greșit? Toate duc către groapa, dar dacă mi ai da un sfat despre slăbit,pus masa,făcut bani, găsi iubita, sănătate, personalitate, desigur ca as accepta, as avea curaj dacă cele afirmate le poți dovedi stiintific.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu chiar, pentru ca nu s-ar pune problema de restart, doar tot inainte mergi, nu? thinking
Ce s-a intamplat, face parte din trecut, ceva ce sta la baza a ceea ce se intampla acum, deci ar fi un proces continuu.
Cei care vad ca ceva nu a fost bine si dupa se transforma in alte persoane, mai bune, mai dornice de o viata fericita, fac acest lucru din cauza lucrului care s-a intamplat inainte, deci nu se da un restart, sunt momente.

Deci nu este vorba despre curaj sau altceva, ca NU exista o alternativa.
Desigur, exista si varianta in care omul sa stea pe loc si sa se planga, dar... nu cred ca o sa o duca prea mult asa, astfel incat am putea spune ca este o alta cale big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da... mi-am adus aminte de aceasta intrebare si respectiv acest raspuns pe care am vrut sa il recitesc.

(mai mult imi raspund mie)
Nu stiu daca ai pus intrebarea asta pentru ca ai avut o problema sau pentru ca voiai sa stii asta ca o curiozitate. Iar daca chiar a fost o problema, imi pare rau ca am raspuns prea obiectiv sau mecanic.

Cum am putut sa zic asa ceva? Imi este dor de cand gandeam asa :/
Atunci cand vine un moment greu si s-a intamplat sa mearga cineva pe drumul gresit, poate chiar asa este, un proces continuu, tot ce tine de trecut ramane in trecut.

Insa este ca naiba de greu sa incepi din nou, sa dai un reset. Mai ales cand cineva a pierdut atatea lucruri, atat timp, atatea resurse incat... un nou inceput poate ii ingreuneaza si mai mult viata, chiar daca la un anumit punct si dupa multe incercari poate s-ar ajunge la acel punct fericit din acea viata.

Deci poate ca nu le este frica, poate ca nu mai pot, poate ca au nevoie de spijin, poate ca le este atat de greu sa faca asta incat nu mai constientizeaza nimic altceva.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca da! De ce nu? Doar nu o sa stau pe drumul ala gresit ca prostul, ca oricum nu mi-e bine asa, deci n-am nici o motivatie sa stau in situatia aia.

| SilentRain a răspuns:

Daca sunt constienta de greseala facuta de ce asi mai merge pe drumul gresit

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai sunt unii tampiti care desi sunt constienti de drumul gresit, tot stau pe drumul ala!

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Fiecare trăiește cum vrea, sau suht inca inconștienț

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Da, corect, insa cand vezi ca nu ti-e bine, prost sa fi sa nu fi constient ca drumu nu e bun!

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Poate ca le place asa, de pildă alcoolici, drogați etc

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Corect, e posibil si asa, multi sunt asa.

| Sofer a răspuns:

Oricând mi-aș da un restart la viață.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pot sa zic ca de vreo 2 ani de zile (dupa o experienta extrem de sumbra din viata mea) sunt in acest restart al vietii.
Schimbarea este extrem de difcila pentru oricine si doar cei mai puternici de caracter vor reusi s-o faca. Foarte multi oameni nu-s in stare sa se schimbe si acestia merg pe o panta descendenta pana la dezastru.

| Apokales a răspuns:

Curajul despre care vorbesti tu trebuie sa infrunte vointa mea de a trai. Suna aiurea, nu? De fiecare data cand realizam ca ceva facem gresit si vrem sa corectam acel ceva, noi trebuie sa sacrificam o parte din noi, trebuie sa o lasam sa moara. Are loc un mic suicid pentru un mare bine, ca un kamikaze. Gandeste-te la crestinii care au murit pentru credinta, poate parea o nebunie, puteau sa spuna simplu ca renunta si scapau cu viata, nu? Pai, nu chiar. In momentul cand renuntau la credinta lor, renuntau la ei, era un act de suicid, avatarul lor murea in acel moment, deci nu era nicio diferenta gandindu-te la nivelul asta.
D-asta este greu sa renunti la drumul tau gresit, pentru ca iti dai seama ca trebuie sa mori daca il alegi pe cel "corect".

| StrongHeart a răspuns:

E o chestie de orgoliu.Trebuie sa iti invingi orgoliul.Si mai sunt si persoane care vor, dar nu pot sa iasa dintr-un cerc vicios, sunt blocati.E ca atunci cand te culci si iti faci multe planuri pentru urmatoarea zi si apar alte chestii, uiti si faci cu totul altceva decat ce ti-ai propus.

| ShaOfHatred a răspuns:

Well, eu nu am regrete. Dacă mi-aș începe viața de ls capăt, sunt sigur că tot la fel mi-ar ieși.

| DonEduardo a răspuns:

Da, eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie să aflu, știu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și ai început restartul? happy