| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ați fi în locul meu, ați continua relația cu bărbatul pe care îl iubiți și pe care îl considerați sufletul vostru pereche, dacă acesta este căsătorit cu o femeie pe care nu o iubește?

32 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As cauta normalitatea: ori incheie relatia cu femeia pe care nu o iubeste, si ti se dedica tie 100%, ori il parasesti tu.

| Andreeush a răspuns:

Eu nu aș putea niciodată să am o relație cu un om însurat, indiferent dacă acesta își iubește sau nu soția.
E problema lui dacă nu își iubește soția, acesta nu ar trebui să fie o scuză pentru tine pentru a fi cu el.

| SilentRain a răspuns:

Josnic, bărbatului ii trageam o flegma în ochii

| Endoryus a răspuns (pentru SilentRain):

Si ea e mare doamna? Hai, ca stim deja toti ca e doar in capul ei inventiile astea penibile de 15 ani dar totusi.

| SilentRain a răspuns (pentru Endoryus):

Da, ea e mare doamna obsedată de atenție mai rău ca un chiuaua urat și fără blana
De a dreptul jalnic, dacă la ani ei atât o duce capul...e clara situația

| Hammurabi a răspuns:

Deci ai o relație cu un bărbat căsătorit.
Chiar dacă o să te doară va trebui să știi că nu ești decât una din miile sau zecile de mii de fraiere care fac distracția unor bărbați căsătoriți.
Are o soție pe care nu o iubește?
Dacă era așa, s-ar fi despărțit de ea și ar fi fost demult cu tine.
Dar când încep explicațiile... "stai să vezi că e complicat, dar aștept momentul potrivit, oricum nu mă mai culc cu ea, dar trebuie să ai răbdare că până la urmă o să fiu cu tine, bla, bla, bla..." concluzia e una singuă : ești fraiera de serviciu.
Chiar dacă ai impresia acum că te iubește de se tăvălește pe jos. Minte de crede și el. Își joacă rolul. Întotdeauna sunt atât de convingători, mai ales pentru o puștoaică ca tine, de ar putea concura la Oscar fără probleme.
Va "stoarce" cât va putea din relația cu tine, iar apoi, când se va plictisi, va dispărea ca măgarul în ceață.
Pe ce vrei să punem pariu că nu-și va părăsi soția?

| RainmakerX a răspuns:

Parca acum cateva luni spuneai cat de mult detesti baietii care tradeaza femeile la care tin... cam rapida schimbarea.

Nu am cum sa-ti spun ce sa faci insa gandeste-te ca esti tanara si nu ai niciodata siguranta ca acel barbat nu o sa te paraseasca si pe tine cand o sa ajungi la varsta nevestei lui pentru o alta mai tanara si mai frumoasa.

Intotdeauna trebuie sa vezi lucrurile din mai multe perspective.
Tu stii numai ce observi sau ce iti spune el, practic ce vezi are o limita. De unde stii ca e adevarat ce iti spune? De unde stii ca e fals?

Nu te arunca atat de orbeste. Asa oricine are dreptate din punctul lui de vedere. Poate ca sotia lui chiar incearca sa-i faca pe plac insa din cauza imbatranirii si a stresului de zi cu zi a ajuns in halul asta.

Asta nu inseamna ca trebuie sa fie abandonata ca pe un catel.
Din punctul meu de vedere, daca ar fi fost ceva serios atunci respectivul ar fi trebuit sa divorteze cu mult timp inainte (sa-i faca un favor nevestei). Atunci nu s-ar fi numit tradare.

In fine, faci cum crezi.

| Plato a răspuns:

Nu. Un suflet pereche NU poate avea calitatea de amantă.
E apogeul mizeriei, adulterul e abject.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Îmi poți recomanda o carte unde este definit sufletul pereche?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am recomandat mai multe lucruri, dar se pare ca ai ajuns totusi in situatia asta deplorabilă.

"Banchetul" si "Simpozionul" lui Platon.

| Dismally a răspuns:

Nu. Daca te iubeste va divorta pentru tine, mai ales ca nu exista dragoste in casnicia lor. Daca amana si gaseste tot felul de pretexte inseamna ca nu te iubeste.

| Emma30555 a răspuns:

Când iubești e greu sa renunti la persoana iubita dar la un moment dat când ajungi la o concluzie și trece timpul ajungi sa iei o decizie. Eu dacă as fi cu un bărbat însurat nu mi as face iluzii, m as bucura doar de experienta atât cât e sa fie apoi mi as cauta un băiat singur.

| Panamax a răspuns:

Tu il vezi ca suflet pereche el te vede ca sex gratis.
Il invidiez.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu știu, depinde de mai multe, dar :
http://www.youtube.com/watch?v=S0X5Pv_Yfnk&t=0m22s

| Dalmore a răspuns:

Da, si l-as convinge sa-i dea un sut in c. u. r nevestei

| Endoryus a răspuns:

Imi place ce directie prind intrebarile tale laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum sa-i "iubesti" e doar o indragosteala de la prea mult timp stat singura, Probabil ti-a dat creierul prea multe crush-uri de adolescentina.
Poate fii sufletul pereche Dacã tu accepti sa ai vreo legatura stransa cu un barbat care inseala, ce te face sa crezi ca nu o sa faca la fel si cu tine? Cum a facut cu femeia casatorita, unele sunteti atât de naive incât credeti ca va iubeste un barbat casatorit... de multe ori doar isi bate joc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As continua si dacă n-as crede ca e sufletul meu pereche.

| Raducons a răspuns:

Daca este casatorit nu merita sa continui relatia, De unde stii ca nu o iubeste, poate vrea sa joace la mai multe capete si te minte.Sa stii ca fiecare dintre noi avem mai multe suflete pereche si nu doar unu.Sigur o sa gasesti pe cineva mult mai bun.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

La unele întrebări, doar tu îți poți răspunde, iar asta e una din ele. Părerea mea personală este că nu merge cu 2, ori va fi cu tine ori în tine și atât.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Empatizeaza cu acea femeie in primul rand. Pune-te in situatia ei. Nu tine de orgoliu, tine de morala si de posibilitatea ca tu sa fi suferit ce sufera respectiva, din pricina unui imbecil care nu este in stare sa isi recunoasca sentimentele si sa fie destul de brav ca sa iasa dintr-o legatura atat de comoda in care doar primeste si nu ofera nimic.
Nu cunosc situatia, am mai intalnit cupluri in care unul din ei iubea nebuneste si celalalt doar era atasat, dar respecta, pretuia si simtea grija fata de respectivul/respectiva, si balanta se echilibra, nici unul nu mai simtea nevoia sa caute altceva. In acest caz insa, omul de care esti indragostita are un respect de sine atat de infim incat se casatoreste fara sa iubeasca in secolul 21 - e cel mai mare ratat, cretin, cel mai ilogic si primitiv personaj, pentru ca in secolul 18 casatoriile erau o obligatie formala, financiara, sterila, tocmai din motive obiective, sociale, lumea atunci MUREA pentru iubire, ajungeau la spanzuratoare (bine, stim ca povestile si filmele romantice exagereaza asta, dar cazuri sigur existasera), care se aflau in afara sferei sentimentelor si propriei vointe, iar acum cand toti avem libertate de gandire, alegere, de simtire, suntem atat de secatuiti de esenta incat ne luam angajamente construite pe piloni falsi. Gandeste-te ca ti s-ar fi putut intampla tie. Sau poate ti se va intampla. Gandeste-te la lipsa de moralitate si logica a acestui personaj egoist.
Si tu analizeaza-ti profund sentimentele.
E doar fascinare? Asta nu e iubire. E indragostire? Indragostirea trece sau se transforma in iubire/prietenie.
E iubire cu adevarat? Nu atractie? Nu atasare? NU teama de singurtate? Cum poti iubi un las? Cum de l-ai lasat sa te cunoasca si l-ai cunoscut stiind ceea ce face, ceea ce este? Daca as fi in locul tau, I-as iubi neconditionat, de la distanta, m-as departa imediat de el si i-as da o lectie pe care si-o va aminti.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu cred ca e in masura sau ca are posibilitatea de a-i da lui o lectie.
Desi principalul, nu e si singurul vinovat. Si ea a stiut ca e casatorit.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Plato):

Acum vazusem intrebarea cu pierderea virginitatii. Postasem raspunsul inainte sa o vad. Imi cam pare rau de timpul pierdut. big grin

| GirlOnline81 a răspuns:

Caste, Caste, mai ca-mi vine sa te intreb: Cine ești și ce-ai făcut cu adevarata Caste, cea care ne-a ‘vrajit’ pe toți cu virginitatea și întrebările ei inocente? laughing
Insa n-am sa te intreb așa ceva. Nici măcar n-am sa-ți spun ca a te întâlni cu un bărbat însurat este neonest.
Am sa-ți spun in schimb câteva cuvinte...

Când ai o relație cu un bărbat însurat - unul pe care îl iubesti, îți petreci viața așteptând sa divorțeze. Numai ca, in realitate, n-o sa se întâmple asta: el va amâna mereu termenul - ba la toamna, va după ziua lu’ ala micu’ (dacă este cazul), ba la primăvara, timp in care tu suferi și te doare ca nu va puteți vedea de Crăciun sau de ziua ta, sau la un eveniment (ma rog, ai înțeles ideea). Ești întotdeauna pe locul al doilea și nu, ca sa-ți răspund la intrebare, e ceva ce eu nu fac.

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Am vrut să cred în lumea ta de basm și mi-am dat seama că realitatea e foarte diferită de cărți și vorbe înțelepte pe care le poate spune oricine pe TPU

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești buna sa-mi explici și mie ce vrei sa spui prin " am vrut sa cred in lumea ta de basm"?

P.S: decolez spre casa, dar promit sa-ți raspund de îndată ce ajung.
Stay tuned!

| danaieladaniela a răspuns:

Nu nu as fi continuat...

| Antopuff a răspuns:

De unde stii tu ca nu o iubeste? E casatorit cu ea nu? laughing Tu ce statut ai? Amanta?
Sunt vrajeli si tu esti credula.

| Nyarlathotep a răspuns:

Nu exista suflet pereche. Baga la cap.

| Treachery a răspuns:

Inceteaza sa vorbesti intruna despre relatii.

| Sh0g0Mak1sh1ma a răspuns:

Nu inteleg cum poti sa iubesti un barbat care are un comportament duplicitar. El, practic isi minte sotia ca o iubeste in timp ce te are pe tine ca amanta.

Daca este capabil sa o minta pe sotia lui si sa isi distruga casnicia crezi ca ii pasa de tine? Ce te face pe tine mai speciala incat sa nu te minta?

Daca as fi fost in locul tau uitam de el si o anuntam pe saraca lui sotie ca o inseala.Cel mai bun lucru de facut este sa il lasi in pace pe acest om care indica prin comportamentul lui ca nu este de incredere.