| GabbyGabriella64 a întrebat:

Daca ati vedea o pasare la sol care nu poate sa zboare si e incoltita de niste pisici ce ati face? Ati interveni sau ati lasa natura sa isi urmeze cursul? De ce se sensibilizeaza atat de tare majoritatea cand aud ca ai salvat un porumbel dar ei mananca carne de pui, curcan etc? Alea nu sunt tot pasari?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As interveni. Pisicile mananca boabe si carne gatita.
Pisica mea avea o pasare inconstienta in gura, si o prinsese pe a doua cu labutele. Nu stia cum sa faca cu a doua, avand deja gura ocupata rolling on the floor
Am salvat-o pe a doua.
Pisica mea nu e flamanda, nu avea nevoie de pasarile alea. E doar instinctul criminal. Daca as fi mai mic, m-ar manca si pe mine.

| GabbyGabriella64 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu toate au ocazia sa manance boabe si carne gatita
si oricum si carnea aia e tot de la un animal ca si pasarea prinsa de pisica
de ce gainile,ratele,curcanii, vacile, porcii si alte animale sacrificate in special pentru om ar fi mai prejos decat porumbeii, gugustiucii, vrabiile etc? de ce viata lor conteaza mai putin?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

In general cunosc pisicile din preajma mea, si le hranesc. Nu intervin la toate, ci la cele cu stapan.
Si nu salvez soareci, de obicei. Sau cartite.
Nu e chiar corecta interventia mea, stiu. O fac pentru confortul meu.
Si cand se bat pisici in apropiere de mine, ii despart.
Si daca merg prin parc si vad melci pe alei, ii mut pe iarba, ca sa nu fie calcati laughing
Sau rame.
Cred ca omul e singura fiinta capabila sa intervina spre binele altor animale, deci de ce nu?

| Endoryus a răspuns:

Legea junglei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Aș lăsa natura să-și urmeze cursul.

| cehos69 a răspuns:

Mi s-ar face foarte mila si interveneam cu riscul de a lovi pisicile happy