| anonim_8413 a întrebat:

Daca bei 2 l jumatate de vin, iar dupaceea ai stat 3 ore fara sa pui alcool in gura si te urci la volan, te opreste politia si te pune sa sufli cam cat ar iesi?(Din pura curiozitate)

Răspuns Câştigător
| AndreiC a răspuns:

Daca bei 2.5 l de vin s-ar putea sa nu mai urci nicaieri. Eventual in Rai. Legat de alcoolemie, gandeste-te ca doua pahare de vin duc la o alcoolemie de 0.05 la mie. Cu doi litri jumate depasesti limita dosarului penal.

2 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Dupa ce bei trebuie sa bei muuuuuulta apa dar oricum alcolul ramane in sange asa ca mai bine sezi cuminte

| Micutu23 a răspuns:

Legislatia din Romania nu permite deloc alcool la volan. In orice situatie daca ai consumat alcool sigur va fi depistat de etilotest si in concluzie vi se va retine permisul de conducere.
Cat despre ce cantitati va fi descoperita e greu de spus. Pentru ca totul depinde de organismul celui care a baut. Daca a mancat intretimp sau nu. Daca a dormit in cele 3 ore... sunt multe variabile care pot influenta rezultatul.
Si calitatea vinului poate avea o influenta. Una e sa bei vin de butuc (de tara), si alta e sa bei vind de 10 lei/5 l.