| EntertainYou a întrebat:

Daca cineva recent cunoscut iti afirma ceva pozitiv/negativ despre persoana lui esti dispus sa crezi sau mai vrei sa si cercetezi?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca imi zice ca e pozitiva la HIV clar nu mai vreau s-o cunosc mai mult.

Lasand gluma la o parte, trebuie sa vad cu ochii mei care e faza cu persoana respectiva, sa ma conving singur.

| EntertainYou explică (pentru Drimmero):

Cand zice de bine, da, insa cand zice de rau e cel mai bine sa-i crezi pe respectivii de multe ori, sa nu incerci tu sa-i repari sau ceva.

| Celcestietot a răspuns:

Miscarile se fac cu grija.

| SilentRain a răspuns:

Da, nu ma bazez pe părerile altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă n-ar fi atat de ambigua întrebarea...
Depinde ce îmi spune. Daca e ceva pozitiv, am tendința sa fiu sceptica.A afirma ceva pozitiv despre propria ta persoana pare o definiție pompoasă pentru a te lauda, chestie pe care o asociez cu prostia venind de la o persoana recent cunoscuta. Daca îmi dovedește pe parcurs ca e adevarat, o sa consider afirmațiile lui/ei un soi de dovada de aroganta si o sa fiu mai dispusă sa le cred pe viitor.Mai ales dacă persoana aia se dovedește a fi inteligenta.
Ceva negativ e mai ușor de crezut, pentru ca sunt mai putine șanse ca o afirmație de genul sa aibă un motiv obscur in spate.
Cercetez doar dacă ma interesează acea persoana sau informația pe care mi-a spus-o ma influentează pe mine intr-un anumit fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai atent la cum se prezintă și decât la ce scoate pe gura. Merg pe instinct când e vorba de persoane noi.

Daca spune ceva "negativ" chiar daca e spus într-un mod amuzant, o cred nu mai am de ce sa cercetez.

In schimb daca e pozitiv, cred că în felul acela ar vrea sa fie persoana aia, multe persoane vor sa para ceva mai bun decât sunt la prima impresie.

| eckblume a răspuns:

De obicei, imi dau seama despre persoana respectiva in momentul convorbirii. Rareori oamenii afirma ceva negativ despre ei si ar fi sanse mai mari sa spuna adevarul. La un moment dat cred ca toti am vrut sa facem o impresie buna. Daca as fi angajator atunci da, chiar as cerceta CV-urile viitorilor angajati. Scopul ar fi sa am oameni competenti la locul de munca. Nu imi place sa suspectez oamenii. Consider ca am lucruri mai bune de facut decat sa cercetez ce imi spun oamenii pe care ii cunosc de-a lungul timpului.

| Syndra a răspuns:

Il cred in doua situatii:
- negativ, cand isi plange de mila
- pozitiv, cand e o persoana carismatica

Cu Hecate nu sunt de acord. Multi isi plang de mila pentru a obtine diferite lucruri. Stiu relatii care au inceput asa. Insa o persoana carismatica e capabila de mai multe pentru ca nu e suficient sa arati bine de la mama natura ca sa ai ''acel ceva''. Aici de multe ori e vorba de o inteligenta sociala iesita din comun, pentru ca stie sa atraga oameni si sa-i mentina in jurul lor doar prin conversatie si energie, nu au nevoie de alte artificii. Cred o persoana care mi se pare carismatica si spune ceva pozitiv despre ea. O personalitate stearpa care imi zice ca e magnet pentru sexul opus, nu pot sa o iau in serios. O etichetez ca aroganta nefondata si o cercetez ma mult daca imi permite contextul.